„Zájem veřejnosti o představení jednotlivých návrhů v rámci participativního rozpočtu nás trochu zklamal. Na projednávání jsme pozvali veřejnost i všech třiadvacet předkladatelů návrhů, kteří mohli své projekty představit přítomným. Navrhovatelů přišlo pouze sedm, za veřejnost se dostavilo jen patnáct lidí,“ shrnula mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Do participativního rozpočtu letos míří částka 1 milion 500 tisíc korun. Rozpočet na jeden projekt je maximálně půl milionu korun - podpořeny tedy mohou být buď tři větší nebo více menších.

Pamětní deska zapomenutému přerovskému rodákovi Rudolfu Weiglovi, který objevil vakcínu proti skvrnitému tyfu, byla odhalena v úterý 5. září 2023 v budově Vyšší odborné zdravotnické školy v Přerově.
VIDEO: Významnému vědci Rudolfu Weiglovi odhalili v Přerově pamětní desku

„Věřím, že se Přerované do hlasování zapojí a naše město bude v příštím roce obohaceno o nová atraktivní místa,“ vyjádřil své přání náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

V loňském hlasování bodovalo hned několik zdařilých nápadů - zbudování zelené zastávky, rozhledna na Čekyňském kopci nebo zřízení mobilního kina. Lidé v Předmostí si zase přáli koše na psí exkrementy. S výjimkou rozhledny se podařilo všechny projekty přenést z papíru do zdárného konce.

Jaké návrhy se dostaly do nejužšího výběru letos?

Mezi finalisty jsou projekty na vybudování přírodního dětského hřiště v Předmostí za 500 tisíc, ale také pítka ve městě - například v Hranické ulici, Palackého či Jasínkově za 500 tisíc.

K návrhům patří také vybudování pumptracku pro kola v Přerově či Předmostí za 500 tisíc nebo alej s posezením vedle obchodní galerie za 450 tisíc.

Citát Komenského v noci nesvítí a dvě lípy ze tří uschly. Přerovská radnice reklamuje repliku studny na Horním náměstí, která byla zhotovena teprve loni.
Lípy uschly, citát Komenského nesvítí. Přerov reklamuje repliku studny

Mezi projekty je i výsadba stromů a umístění laviček v ulici U Žebračky za 100 tisíc nebo automat na jízdenky na autobusovém nádraží za 500 tisíc. Lidé by si přáli i stanici na měření znečištění ovzduší v Předmostí v hodnotě 100 tisíc.

„Ve výčtu návrhů je dále kuličková dráha u Laguny za 400 tisíc, Lavička Václava Havla v Bezručově ulici za 300 tisíc, workoutové hřiště v Kabelíkově ulici za 450 tisíc, Fit stezka v Naučné stezce za Přerovským luhem za 490 tisíc. Lidem by se líbily také šachy v Michalově za 200 tisíc a navrhli rozšíření stávajícího workoutového hřiště u Laguny za 400 tisíc,“ upřesnila mluvčí radnice.

Mezi adepty jsou i stezka pro chodce a cyklisty kolem Kozlovské ulice za 200 tisíc, zelená zastávka U Tenisu za 500 tisíc nebo venkovní posilovna pro dospělé v Předmostí za 500 tisíc. Přerovanům není lhostejný ani vzhled centra města - přáli by si umístit na Žerotínově náměstí Kameny zmizelých a osázet jeho středovou část za 500 tisíc.

Ilustrační foto
Bič na pobudy v Přerově. Zastupitelé schválili vyhlášku proti žebrání

K dalším návrhům patří osázení okružní křižovatky u Lidlu za 450 tisíc, zpevnění polní cesty mezi Kozlovicemi a Tučínem za 450 tisíc, zbudování přístřešku na zastávce u zemědělské školy za 500 tisíc nebo odpočinkové zóny se stromořadím mezi Vinary a Bukem za 300 tisíc.

Mezi projekty je i výsadba ovocných stromů a keřů v rekreační zóně u Michalova či u Lagun za 300 tisíc.

„Hlasování na webu chcivprerove.eu začalo 6. září a jeho podmínky jsou takové, že má každý možnost udělit šest kladných a tři záporné hlasy. Plusové body hlasující přidělí projektům, které se jim nejvíce líbí, jsou podle jejich názoru užitečné, nebo se díky jejich realizaci ve městě něco vylepší. Body mohou rozdělit libovolně mezi více projektů, ale jednomu je možné přidělit maximálně tři hlasy,“ upřesnila mluvčí Lenka Chalupová.

Minusové body naopak lidé dají návrhům, které jim přijdou nedůležité, zbytečné, bez pozitivního efektu. V případě shody počtu bodů rozhodne o realizaci projektů Rada města.