Na mladou ženu v pátek 25. července ráno přímo na chodbě úřadu zaútočil dvaačtyřicetiletý muž, který se domáhal vyplacení dávek.

Podle svědků zaklepal muž na dveře kanceláře a nic netušící pracovnice mu otevřela. Než ale stačila cokoliv říct, dostala ránu pěstí do nosu. Pachatelem je muž s hustě popsaným trestním rejstříkem, který má na svém kontě násilné i majetkové trestné činy.

„Muž přišel na odbor sociálních dávek ve Smetanově ulici v pátek kolem půl desáté ráno a dožadoval se u pokladny v přízemí vyplacení peněz. Nechtěl však uvést své jméno, ani bydliště. Pracovnice mu proto peníze nevydala a poslala ho do prvního patra, aby se na svůj finanční nárok zeptal někoho z úředníků,“ vylíčila vedoucí odboru sociálních dávek přerovského magistrátu Ludmila Hošťálková.

„Když zaklepal na dveře kanceláře, otevřela mu mladá úřednice. Tu agresor bez udání důvodu udeřil pěstí do obličeje, aniž by jí předtím cokoliv řekl. Napadenou se snažila chránit její kolegyně,“ dodala Hošťálková.

Zraněná žena podle jejích slov zůstane se zlomeninou nosu asi týden v pracovní neschopnosti Útočníkovi odebral odbor už v červnu sociální dávku. „To mohl být také jeden z hlavních důvodů napadení,“ uvažuje Hošťálková, která se na místo dostavila bezprostředně po incidentu.

Útočník řekl, že ho útok na úřednici mrzí

„Když jsem pak pachateli domlouvala, řekl mi, že ho to mrzí, a ani se nepokoušel z místa utéct,“ popsala vedoucí odboru.

Přivolaní policisté agresora na místě zadrželi. „Vyšetřovatelé nyní provádějí výslechy svědků kvůli zjištění bližších okolností případu a vyžádají si také lékařskou zprávu, “ nastínila další postup přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov má za sebou dvaačtyřicetiletý agresor pestrou kriminální minulost. „Dopouštěl se jak násilných, tak i majetkových trestných činů,“ přiblížila profil pachatele mluvčí. Nyní se jeho rejstřík rozšíří o další dva trestné činy - ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví.

Na sociálním odboru to není první případ napadení

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala se nejedná o první incident na odboru sociálních dávek. Už v minulosti zde totiž byla fyzicky napadena i tehdejší šéfka odboru sociálních dávek.

Město nechalo dokonce před čtyřmi lety kvůli častým verbálním útokům ze strany žadatelů o dávky na chodbě úřadu umístit bezpečnostní kamery, jejichž pořízení přišlo na 100 tisíc korun.

K incidentu došlo mimo dosah kamer

„Přestože jsou na chodbě úřadu kamery, tento incident nezachytily. Došlo k němu totiž mimo dosah kamer,“ uvedl mluvčí magistrátu Přidal.

Podle jeho slov jsou kamery u hlavních vstupních dveří a na několika dalších místech odboru sociálních dávek. „Mrzí nás, že k útoku došlo, ale bohužel se ukazuje, že se nám naše úředníky nepodaří vždy stoprocentně ochránit. Když jsme kamery před lety na úřad umístili, přispělo to ke zklidnění situace. Doufáme, že se teď jednalo o výjimečný incident,“ řekl Přidal.

Strach úředníků z útoků a časté verbální konflikty na chodbě odboru sociálních dávek magistrátu potvrdila i vedoucí Ludmila Hošťálková.

„Někteří lidé, kteří nás žádají o sociální dávky, jsou labilní a mnohdy psychicky nezvládají situaci. My jsme pro ně poslední instancí, na kterou se můžou obrátit, když potřebují peníze. Když neuspějí, ztratí nad sebou kontrolu,“ uzavřela Ludmila Hošťálková.