V Přerově se uskutečnil první ročník akce Česko zpívá koledy v prosinci 2012, tradice tedy trvá bez covidových roků už jedenáct let. Přerovská premiéra byla netradiční - na prvním ročníku se totiž nesl zpěv koled vyprodanou Meo Arénou před hokejovým utkáním Zubrů s Novým Jičínem. Později se akce přesunula na Masarykovo náměstí.

Přerované si i letos na náměstí zazpívají s Pěveckým sborem Vocantes pod taktovkou Michala Sabadáše. Moderovat bude Bob Přidal a na pódiu se objeví i hosté. Zazní známé české koledy - Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši, Veselé Vánoce a Rolničky.

Hranický dětský pěvecký sbor.
Hranice budou letos zpívat koledy s Hranickým dětským pěveckým sborem

„Na loňském zpívání koled jsme zavzpomínali na dvě osobnosti přerovské hudební scény Pavla Nováka a Jaroslava Wykrenta, kteří nás v tom roce opustili. Jaroslava Wykrenta připomněla skladba Sedneme si spolu a Pavla Nováka píseň Nádherná láska,“ vzpomněl na dojemnou atmosféru loňského ročníku Michal Sabadáš. Ten hodlá kromě tradičních koled, které se budou zpívat v celé republice, přidat se sborem i několik přídavků.

„V adventním období nás čeká několik dalších koncertů. K těm tradičním patří Vánoce s Vocantes - večerní program v Městském domě.

Koncert se uskuteční 20. prosince v 19 hodin a lidé se mohou těšit nejen na nevánoční průřez naší tvorbou, ale i vystoupení smyčcového orchestru a Rybovu mši vánoční,“ zve Michal Sabadáš. Vocantes zazpívá na Štědrý den dopoledne také na náměstí v Přerově se skupinou Re-Vox.

V Přerově se první adventní neděli rozzářil vánoční strom. Nechyběl ani kulturní program v podobě vystoupení Pěveckého sboru Vocantes a koncertu skupiny Argema.
VIDEO: V Přerově se rozzářil vánoční strom, náměstí zahalila nebesa

Hranice se poprvé staly součástí akce Česko zpívá koledy s Deníkem v roce 2014 a kromě covidové stopky trvá tradice už devět let. V sudé roky si lidé na hranickém náměstí zpívají s Dětským pěveckým sborem Cantabile a v liché s Hranickým dětským pěveckým sborem.

Koledy i v obcích

Zpívat se bude ve stejný čas i na Masarykově náměstí v Hranicích, na zámku v Hustopečích nad Bečvou, ve Vlkoši, Milenově, Oseku nad Bečvou, Radslavicích, Dřevohosticích, Rouském, Horních Těšicích, Zámrskách nebo Lazníkách.

Kompletní texty koled najdou lidé na www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení i zpěvník. V den konání akce pak texty vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na náměstí v Dřevohosticích už stojí velký figurální betlém.
Náměstí v Dřevohosticích zdobí velký figurální betlém, strom se rozzáří v neděli

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. I když už se jejich počet blíží ke třem stovkám, lidé mají možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místa v okolí svého bydliště.

Nápad propojit zpěvem koled celou republiku se zrodil před třinácti lety v západních Čechách. Díky Deníku se rozšířil do celé republiky a stal se oblíbenou každoroční tradicí.

Sanitka přání.
V Domově pro seniory v Tovačově plní přání, sanitka je zaveze, kam touží

A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku. 

Vánoční poutákZdroj: Redakce