Projekt počítá s přemístěním sídla primátora a jeho náměstků na Horní náměstí.

Město oslovilo již dříve šest architektonických kanceláří, aby zpracovaly svou vizi jihozápadní části náměstí.

Studii nakonec zhotovila brněnská firma ArchDesign. Ta téma uchopila tak, že do bloku budov na náměstí T. G. Masaryka, v ulicích Bratrská, Palackého a Blahoslavova nezakomponovala radnici.

„Chtěli jsme pro lidi více zatraktivnit náměstí a dostat je do centra. Proto jsou také v místě historického Blažkova domu a nynější radnice obchůdky s pasáží. Doufáme, že se nám podaří do Přerova přitáhnout developerské firmy,“ vysvětlil záměr mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Nový vzhled bloku budov počítá s využitím především pro komerční účely, jako jsou obchody či kanceláře. Ve vyšších patrech by měly být byty a dole pod budovou jsou navrženy podzemní dvoupodlažní garáže.

Studie zahrnuje rekonstrukci stávajících objektů, revitalizaci vnitrobloku na odpočinkovou zónu a zástavbu proluk. Památkáři proti záměru nemají výhrady.

„Lidé se můžou vyjádřit k problematice na veřejném slyšení, které se uskuteční 19. května v 16 hodin v Městském domě,“ upřesnila Jana Pivodová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Vizualizace úprav náměstí TGM v Přerově
Vizualizace úprav náměstí TGM v Přerově
Vizualizace úprav náměstí TGM v Přerově

Odneste si vodotrysk a ohyzdný Emos

Některé názory občanů zazněly už na tematicky zaměřené výstavě, která je až do 18. května k vidění v Městském informačním centru ve velké pasáži.

„Nová generace potřebuje nové prostředí k životu. Kdybych měl mluvit za tu stárnoucí bandu, tak bych byl asi konzervativní. Jsem ale za těch šedesát let přesvědčený, že každé změny jsou vždy k lepšímu, takže je musím podporovat,“ řekl jeden z návštěvníků František Štec z Přerova.

„Ať si hlavně odnesou ten vodotrysk, co tady zůstal. Náměstí je pro něj malé. A co s ohyzdnou modrou budovou Emosu, to studie vůbec neřeší,“ pozastavoval se zase jiný z občanů.

Vizualizace úprav náměstí TGM v Přerově
Vizualizace úprav náměstí TGM v Přerově
Vizualizace úprav náměstí TGM v Přerově

„Přerov potřebuje jiné věci, než pořád řešit úředníky a jejich radnici. Kancelářská židle je to poslední, co by mělo město zajímat. Jinde ve světě razí teorii, že čím je kancelářská židle tvrdší, tím se problémy vyřeší rychleji. Když je naopak moc měkká, jde to hůř,“ vyjádřila svůj názor také Hana Dostalíková z Přerova.

Radnice v minulosti sídlila na Horním náměstí a přemístěna na tehdejší Dolní náměstí, nyní T. G. Masaryka, byla po ničivém požáru v roce 1868.

Návrhy na novou podobu sídla vedení města vznikaly nejen ve třicátých letech minulého století, ale i mnohem později – v roce 1997. Všechny plány v minulosti ale ztroskotaly.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku