Povolení ke kácení jehličnanu má město už od jara, a to i kvůli tomu, že strom přerůstá bytový dům, stíní v bytech a jeho větve zasahují do fasády. Symbol Vánoc převezou pracovníci technických služeb na náměstí v sobotu 19. listopadu, a pak jej čeká nazdobení.

„Už loni dostal nové osvětlení v podobě čtyřiceti tisíc LED diod. Lidem se zdál ale trochu chudě nazdobený, a proto jsme přikoupili pětatřicet nových nesvítících ozdob v podobě hvězd za téměř 30 tisíc korun," popsal Bohumír Střelec, jednatel Technických služeb města Přerova.

Vánoční strom spatří lidé v plné parádě první adventní neděli, kdy bude slavnostně rozsvěcen za účasti primátora města a dětí z přerovských škol, které v letošním roce získaly sošku Scholar.

Adventní čas mohou Přerované strávit tradičním způsobem – u stánků s punčem a při poslechu kvalitní muziky. Na pódiu před radnicí se až do Silvestra vystřídají desítky účinkujících.

Zahrají kapely, pokřtí publikaci

„První koncert se uskuteční už v neděli 27. listopadu o půl páté večer, kdy vystoupí na náměstí sbor Add Gospel. Po rozsvícení stromu v pět hodin odpoledne nás čeká křest publikace Přerov – Na Marku, příběh jednoho místa," uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

O sváteční atmosféru se pak postará vizovická kapela Fleret, která představí svůj vánočně laděný koncert. O půl šesté večer se za doprovodu Věžní hudby ZUŠ Bedřicha Kozánka rozsvítí v galerii na Horním náměstí dřevěný vyřezávaný betlém.

Kulturou bude žít město až do Nového roku – na pódiu se totiž postupně vystřídá asi čtyřicítka kapel a souborů nejrůznějších žánrů. Lidé se mohou třeba těšit v pondělí 5. prosince na tradiční Mikulášskou show a do Přerova dorazí v úterý 29. listopadu také vánoční kamion Coca-Cola.

Od počátku adventu až do Tří králů mohou lidé vhazovat své milodary do kasičky pod vánočním stromem. Výtěžek tentokrát pomůže aktivačnímu centru „Jsme tady", které se stará o děti a mladé lidi s kombinovaným postižením.

„Organizace chce tyto peníze využít na částečnou úhradu pořízení klimatizační jednotky, která výrazně zlepší podmínky pobytu klientů," uzavřel náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).