„Autobusy budou už od úterý jezdit tak, jak byli lidé zvyklí," ujistil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO) - na snímnku níže vpravo.

Proč autobusy Dopravní a logistické nevyjely?
Měli je v nájmu a pronajímatel jim je odebral, protože společnost neplatila úhrady za pronájem autobusů. Provoz byl omezen už od čtvrtka. Společnost Arriva jim odebrala nejprve pět autobusů, a potom další tři. V pondělí tedy nevyjelo 77 spojů z celkových 180.

Náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (hnutí ANO) Neubráním se otázce, zda se problémům nedalo předejít, a připravit cestující na komplikace dříve…
Až v neděli večer jsme se dozvěděli, jaký je pravý stav věcí, a hned v pondělí ráno začali jednat. Přestože jsme zástupce společnosti Dopravní a logistická atakovali i o víkendu, nic konkrétního jsme se nedozvěděli. Občany jsme v pondělí dopoledne informovali tak, že město objížděli strážníci s tlampačem.

Lidé si stěžovali na letáky na zastávkách, ve kterých nebyly uvedeny doby odjezdů autobusů, ale jen čísla zrušených spojů. Proč?
V situaci, kdy jsme měli na řešení tak krátkou dobu, bylo složité nachystat jízdní řády. Navíc jsme neměli dostatek informací.

Přerov už má nového dopravce. Starý dnes nevypravil 77 spojů

Události nabraly dosti rychlý spád. Jaký byl průběh jednání s novým dopravcem?
V pondělí o půlnoci končí smluvní vztah se společností Dopravní a logistická. Rada města rozhodla, že bude oslovena firma Arriva, jejíž autobusy by měly vyjet už v úterý ráno podle běžných jízdních řádů. Předpokládá se, že bude nový dopravce zajišťovat městskou autobusovou dopravu v Přerově dva roky – do doby, než bude znám výsledek řádného výběrového řízení.

Byla jednání složitá?
Jiné východisko ani nebylo, podle písemných a ústních vyjádření zástupců společnosti Dopravní a logistická není tato firma schopna poskytovat MHD podle vysoutěžené smlouvy. Město striktně trvalo na svém stanovisku a na tom, že postupuje podle uzavřené smlouvy. Nepřistoupili jsme na žádný jiný výklad zákona.