Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nálezy v Tovačově potvrzují nejstarší osídlení

Cenné doklady dávné minulosti Tovačova se podařilo odkrýt při záchranném výzkumu v blízkosti kostela sv. Václava přerovským archeologům. Potvrzují nepřetržité osídlení této části města, a to od období pravěku až po současnost. K unikátům patří nejen kostěné nástroje ze starší doby železné, ale i zlomky keramiky a kachlů z období pozdního středověku.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Přerovským archeologům se podařilo zachytit v Tovačově doklady nejstaršího osídlení města - kromě dvou zahloubených pravěkých jam našli také artefakty z období středověku a novověku.Foto: Deník / Poláková-Uvírová Petra

„V blízkosti kostela jsme narazili na dvě pravěké sídlištní jámy, zahloubené do sprašového podloží. Obsahovaly velké množství úlomků keramiky ze starší doby železné. Objevili jsme i několik nástrojů, jako dlátka a kostěné špachtle,“ přiblížil archeolog Zdeněk Schenk.

Artefakty jsou staré více než 2,5 tisíce let a pocházejí ze zhruba 7. století před naším letopočtem.

Během výzkumu se podařilo odkrýt dva metry silnou pravěkou kulturní vrstvu a nejstarší osídlení dokládají i četné nálezy keramiky takzvané věteřovské kultury, tedy období ze 16. století před naším letopočtem, zhruba z přelomu starší a střední doby bronzové. Zajímavostí jsou i dvě jámy, jež mohly sloužit ke skladování obilí, ale i jako pravěký sídlištní objekt.

Na vzácné doklady historie Tovačova narazili badatelé rovněž při vyústění Förchtgottovy ulice směrem k náměstí, a to konkrétně před domem s č. p. 8. Ten pochází z roku 1470.

„Zajímavý je soubor reliéfně zdobených pozdně gotických kamnových kachlů, které pocházejí z tohoto domu, a vytápěly obytné místnosti domu Ctibora II. Tovačovského z Cimburku, jenž založil kolem roku 1470 Nové město Tovačov,“ upřesnil.

Stopy po požáru

Podle dobových pramenů došlo v Tovačově v roce 1475 k rozsáhlému požáru, během něhož lehla popelem velká část městské zástavby.

„Tuto skutečnost potvrzuje i jedna z archeologických situací. Zachytili jsme stopy po rozsáhlém požáru dřevohlinité stavby. Ve vrstvě popela a přepálené mazanice jsme nalezli soubor kuchyňské keramiky ze druhé poloviny 15. století. Kromě toho jsme zde našli také krásnou mosaznou oděvní přezku z 15. století,“ zmínil Zdeněk Schenk.

K překvapivým objevům patří i zachycení úseku dlážděné cesty poblíž jižní zdi kostela svatého Václava. V dlažbě byla patrná i vyjetá kolej od vozu, který tudy běžně projížděly někdy v 16. nebo 17. století.

„V místě východního vyústění ulice Förchtgottovy a Cimburkovy jsme odkryli torzo základů zděné stavby z kamene a cihel. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek jedné ze zdí dolní městské brány, která byla součástí mohutnějšího opevnění. To nechali vybudovat kolem Nového města Tovačov v 16. století Pernštejnové,“ řekl archeolog.

Unikátním nálezem z této doby je i obchodní olověná plomba se znakem města Přerova - zubrem a dvěma věžemi. „Obdobnou se nám podařilo najít s kolegou Mikulíkem v roce 2012 při bádání v lokalitě Na Marku v Přerově, kdy jsme odkryli základy kostela sv. Marka. Tyto plomby pocházejí ze 16. a 17. století a bylo jimi označeno zboží značkové kvality,“ uzavřel archeolog.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K volbám se chystají i lidé bez přístřeší, kteří se scházejí na lavičce u Přerovanky v Přerově. Každý má ale na politiku jiný názor.
20

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Volejbalistky Přerova. Ilustrační foto

Sympatický výkon. Zubřice venku sebraly set loňskému medailistovi

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Chodec neměl v mlze reflexní prvky, srazilo ho auto

Čtyřiapadesátiletého muže, který se procházel ve čtvrtek kolem půl desáté večer po silnici mezi Želatovicemi a Přerovem, srazilo auto.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení