Během kontrol, které potrvají až do začátku listopadu, jim připomenou, že v jejich podniku nesmějí děti a mladiství popíjet alkoholické nápoje, ale ani užívat tabákové výrobky.

„Upozorníme je, že nejde jen o to, jestli pivo, víno či panáka prodali, nebo podali, ale že v jejich provozovně nesmí pobývat ani nedospělý člověk, který je pod vlivem alkoholu nebo drog," vysvětlil šéf přerovských strážníků Omar Teriaki.

Zcela míjet účinkem se tak budou oblíbené výmluvy hospodských jako „tu vodku mu asi koupil starší kamarád", nebo „s tím jointem už k nám chlapec musel přijít", případně „asi nám slečna ukázala falešnou občanku".

Kolečko vysvětlování

Přerovští strážníci touto akcí navazují na jinou s názvem „Kouřící láhev", která odstartovala už v září.

„Kontrolovali jsme podnikatele a zjistili, že si mnozí myslí, že se zbaví odpovědnosti, když uvedou, že oni nebo personál alkohol dítěti nebo mladistvému nepodali, či neprodali. Tak tomu ale není. Proto jsme zahájili kolečko vysvětlování," doplnil Teriaki.

Hlídky strážníků budou nejprve provozovatele upozorňovat na jejich povinnosti, ale poté se důsledně zaměří i na kontroly. Podle novely přestupkového zákona mohou prohřešek „ocenit" blokovou pokutou až do výše pěti tisíc korun.

Potácela se po náměstí, málej ji srazil autobus

S opilými mladistvými se policisté setkávají poměrně často.

„Vzpomínám si na případ dívky, která se potácela opilá po náměstí, a jen těsně ji minul autobus. Její pohyb zachytila kamera, a tak jsme ji kontaktovali. Nebyla ale schopna říci skoro nic – vzpomněla si jen na to, že pila rum. Nadýchala na 2,5 promile, skončila v nemocnici a rodiče pak čekal pohovor s kurátorem," vybavil si jeden případ Miroslav Komínek, zástupce ředitele Městské policie v Přerově.

Archiv strážníků ale takových příběhů může nabídnout stovky.

„Před časem nás kontaktoval občan, který objevil na lavičce bezvládné tělo dítěte. Na místě jsme našli pozvraceného patnáctiletého chlapce, jemuž stačilo jedno promile alkoholu, aby přestal vnímat okolí. Školáka jsme předali překvapenému otci," doplnil Komínek.

Pohovor s kurátorem

Přestože se policejní akce zaměří především na provozovatele podniků, není od věci, aby si rodiče se svými ratolestmi na téma alkohol promluvili. Nepříjemnosti totiž mohou čekat i dospělé – a to v podobě pohovoru s kurátorem pro mládež.

Podle psychologů je jedním z důvodů toho, proč děti nebo mladiství sáhnou po alkoholu, špatné rodinné zázemí, ale také vlastní nezvládnuté emoce. Kromě rostoucího počtu rozvodů je dalším faktorem i to, že pracovně vytížení rodiče nemají na své děti čas. Jak ukázaly dřívější zátahy policie, vysvětlují mladiství své jednání mnohdy tak, že je strhla parta, nebo začali pít jen tak z nudy.