Co přinese nový nákupní komplex, který se staví poblíž areálu firmy Emos v Lipnické ulici? Co do rozlohy by měl být větší než nedaleké obchodní centrum s Kauflandem a sousedními prodejnami.

„Novostavba počítá s obchodními a skladovými prostory převážně pro prodej nepotravinářského zboží. Celkem tu má vzniknout devětadvacet samostatných prodejních jednotek a součástí je i objekt rychlého občerstvení. Vyroste zde také parkoviště pro 381 vozidel,“ přiblížil záměr Pavel Gala z odboru rozvoje přerovského magistrátu. Zastavěná plocha je 17 916 metrů čtverečních.

Po čtvrté hodině ani noha

Není to jediné nákupní centrum, které se v Přerově chystá. Další má v budoucnu vzniknout také na pozemcích firmy Kazeto. Nové provozovny se připravují i v Galerii Přerov.

Obchodníci, kteří mají prodejny v centru města, si ale už teď nahlas stěžují.

„Myslím si, že dělat další a další obchody už nemá smysl. Radnice by měla vznik velkých nákupních center nějak regulovat, jinak to tady můžeme všichni zabalit. Jak má město fungovat a dýchat, když se všichni vytočí někde na parkovišti na severu nebo jihu a zase odjedou pryč?“ ptá se třeba Lenka Jirků, která má obchůdek s chovatelskými potřebami v Jiráskově ulici.

Tržby podle ní stále klesají. „Lidé chodí nakupovat jen do čtyř hodin odpoledne, a pak už sem pomalu nevkročí ani noha. Podobná situace je ale i jinde,“ poznamenala.

Chybí zastávka i parkování

Boom marketů nastal v Přerově zhruba před dvaceti lety a způsobil, že je jich v centru hned několik – často v těsném sousedství.

„Jednomu marketu musela ustoupit i Komuna, hned přes cestu je další. Na tržbách se nepodepsalo jen to, že máme velkou konkurenci v podobě nákupní galerie a marketů, ale i fakt, že už do centra lidé téměř nechodí,“ řekla majitelka jiné provozovny.

Aby obchodníci upozornili na svou nelehkou situaci, uspořádali nedávno ve Wilsonově ulici módní přehlídku „za záchranu prodejen v centru“.

„Je to čím dál horší, lidí chodí opravdu velmi málo. Začalo to covidem, ale ani teď se situace nezlepšila. Zákazníci zpohodlněli a tam, kam nezajedou autem, pomalu ani nejdou. Chybí autobusová zastávka u měšťáku i parkovací místa v centru,“ zmínila Eva Růžičková, spolumajitelka obchodu s prádlem Sára, který je ve Wilsonově ulici.

Jak dostat do centra Přerova život?

Město si slibuje oživení od projektu rekonstrukce administrativní budovy bývalého Emosu, kde by mělo vzniknout nové sídlo magistrátu.

„Od prvopočátků, kdy jsem začal jednat o převodu budovy na náměstí T. G. Masaryka 16 do majetku města, byla hlavním důvodem snaha o oživení náměstí. Sto padesát úředníků v centru může obchodníkům pomoci, ať už půjdou na oběd, nebo si zajdou po práci nakoupit,“ řekl přerovský radní a náměstek olomouckého hejtmana Michal Zácha (ODS).

Zda se podaří záměr na vznik nového sídla magistrátu realizovat, ale bude záležet hlavně na penězích. Opoziční zastupitelé na posledním jednání upozornili, že je projekt příliš nákladný.