Poslední listopadový víkend si například v olomoucké Šantovce nemohou na nezájem zákazníků stěžovat.

„Slevové akce v rámci Black Friday měly pozitivní vliv na návštěvnost centra. Nicméně svou roli bude určitě také hrát také předvánoční čas a nákup dárků pod stromeček. Šantovka v těchto dnech už naplno žije vánoční atmosférou,“ přiblížil mluvčí Galerie Šantovka Petr Hlávka.

Zájem zákazníků si pochvalují také nákupní centra v okolních městech.

„Black Friday s návštěvností vždycky pohne, ale do obratu prodejen se vždy nejvíce promítají předvánoční nákupy,“ doplnila manažerka Galerie Přerov Jarmila Řezníčková.

Podle ní mohou lidé i letos přispět na dobrou věc a zakoupit dárek dětem z domovů v Přerově a ve Staré Vsi.

„Strom splněných přání je hned u vstupu a je na něm asi třicet přáníček dětí. Nejsou velká - někdo si přeje oblečení, jiný třeba kopačky nebo příslušenství pro křečka a drobnou elektroniku. Pro běžnou rodinu je částka za pořízení dárku přijatelná a věříme, že i letos dostanou děti z domovů pod stromeček to, co si přejí,“ poznamenala.

Na náměstích měst dnes připomínají atmosféru nadcházejícího adventu pouze krásně nazdobené vánoční stromky.

Například v Přerově měly trhy začít první adventní neděli. Namísto zahájení prodeje punče a vánočního sortimentu ale budou stánkaři pomalu balit krám.

„Zbylo mi tisíc litrů vína a dvě stě kilo zmrzlého ovce. Co s tím budu dělat, opravdu nevím,“ řekl jeden z prodejců Jaroslav Spilka, který má na vánočních trzích v Přerově každý rok stánek s punčem U Sněhuláka.

„Měli jsme ještě jeden stánek v Ostravě, kde jsme prodávali alespoň do té doby, dokud to šlo. Ztráty, které jsme utrpěli, nám ale nikdo nenahradí,“ posteskl si.