Přerovský deník provedl před několika měsíci svůj vlastní test, který měl zjistit, kolik vozidel jezdí s nákladem pod plachtou. Ukázalo se, že na frekventovaných ulicích 9. května, Komenského nebo na křižovatce Husovy a Kojetínské ulice dodržuje nařízení města sotva třetina řidičů. Podobná je i situace ve Dvořákově ulici, na niž se příští týden zaměří i kontrola městských strážníků.

„Provozovatel vozidla má podle nové vyhlášky povinnost přepravovat sypký materiál v uzavřeném nákladovém prostoru, nebo zabránit jinak úletům nebo úsypům tuhých částí přepravovaného materiálu – hlíny, písku, štěrku, stavebního odpadu, ale i zemědělských plodin, lomového kamene či cihel,“ shrnul Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Podle něj řidiči i přes informační kampaň magistrátu vyhlášku stále nedodržují.

„Důvodem může být jak neochota, tak i skutečná neznalost vyhlášky,“ poznamenal. Strážníci proto budou v době od 17. do 21. října zastavovat šoféry nákladních aut a upozorní je na jejich povinnost.

„Zatím jim ale žádná sankce nehrozí,“ řekl Čagánek.

Hlídkovat se bude směrem na Kozlovice

Hlídky strážníků se zaměří na výpadovku ve směru na Kozlovice, kde je vysoká frekvence aut.

„Zákon nám neumožňuje řidiče pokutovat, ale budeme pořizovat videozáznam, jenž pak může sloužit jako podklad pro správní řízení s těmi, kdo vyhlášku ignorují,“ nastínil ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Sankce?

Nezodpovědným šoférům nákladních aut hrozí sankce města. Pokud převáží náklad bez plachty fyzická osoba, zaplatí pokutu až do výše 30 tisíc korun. Podnikatelský subjekt může uhradit ještě více, a to až do částky 200 tisíc. Město už několik pokut hříšníkům uložilo.

„Podle čísel aut zjistíme vlastníky a upozorníme je, že porušili vyhlášku. Podklady od policie jsou perfektní, takže jsme udělili pokuty v řádech desítkách tisíc korun,“ shrnul vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Větší kontrolu dodržování vyhlášky by uvítali i obyvatelé Přerova, jimž prach vadí. Kvůli chybějící dálnici D1 z Říkovic do Přerova, jež by odvedla dopravu z centra, se totiž kvalita životního prostředí ve městě rok od roku zhoršuje.

„Chodím tu často nakupovat. Nestává se to sice denně, ale písek v očích není zrovna příjemný, plachta by tento problém určitě vyřešila,“ komentovala prašnost na křižovatce Husovy a Kojetínské ulice Renata Hejdová z Přerova.