Problémem jsou především sběrači z Polska, kteří si do chráněných lokalit jezdí pro borůvky s kbelíky.

„Jednáme již s policií a v době borůvkové sezony posílíme hlídky v terénu. Některé borůvkáře ale pokuta neodradí, před časem jsme jednoho pokutovali několikrát, vždy se ale do hor s kbelíky vrátil,“ sdělil vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Jan Halfar.

Nejcennější lokality – Praděd, Šerák, Keprník, rašeliniště Skřítek a Rejvíz leží hodně vysoko, takže borůvky v nich dozrávají nejpozději. Letos plody začnou modrat až na konci července, někde v srpnu. Pokud se nejedná o přírodní rezervaci, lidé mohou lesní plody sbírat v jakémkoliv množství.

Jenže každoročně se stejně borůvkáři vydávají do míst, kde již nemají co dělat. Porosty navíc ničí speciálními hřebeny, které jim umožňují nasbírat až několikanásobek toho, co by nasbírali holýma rukama. Pohybují se mimo značené stezky i v místech, kde je to kvůli přísné ochraně přírody zakázáno.

„Hlídky posilujeme o dobrovolné ochránce přírody, kteří pohyb turistů v problémových lokalitách neustále monitorují,“ upozornil Jan Halfar.

Ochranáři za nepovolený sběr ovoce mohou na místě vyměřit blokovou pokutu do tisíce korun. Pokud viník u sebe peníze nemá, čeká jej správní řízení. Sbírání borůvek pak může přijít až na pět tisíc korun.

„Rozlišujeme, zda si někdo utrhne jen pár borůvek do pusy, nebo sbírá na prodej. Od toho se odvíjí výše pokuty,“ dodal Halfar.