„Vykupujeme staré motocykly k renovacím a to, co se nám nepodaří spravit, prodáváme na náhradní díly. A když se nám ty kusy nepodaří udat na burze, tak si alespoň povykládáme se stejně postiženými lidmi, jako jsme my," poznamenal s úsměvem sběratel.

Jeho slova úplně vystihla atmosféru sběratelské burzy. Na každém metru postávaly skupinky vášnivě diskutujících fanoušků nejrůznějších oborů – od automobilového průmyslu přes historické zbraně až po numismatiku.

Auto-moto-veterán burzu v Drahotuších v minulých letech provázela smůla. „Jednou v létě celá propršela, pak jsme ji zase museli kvůli sněhové nadílce odložit na jiný termín. Tentokrát nám konečně vyšlo počasí a počet návštěvníků je neuvěřitelný, možná i rekordní," pochvaloval si organizátor akce Jiří Zemánek z Oldtimer clubu Helfštýn.

Na letiště si našly cestu tisíce sběratelů nejen z České republiky, ale i ze Slovenska či Německa. „V jednoduchosti je síla, místo pro konání burzy je ideální a je vidět, že sem váží velkou dálku i sběratelé z okolních zemí. Na podobných burzách totiž často objeví náhradní díly, které jinde nejsou k mání," vysvětlil.

Areál obsadili sběrateli, kteří nabízeli všechno možné – originální náhradní díly a součástky na auta a motocykly, včetně veteránů jako Jawa nebo ČZ, nářadí, spojovací materiál, ale i historické zbraně, mince, nášivky nebo části uniforem. Velkému zájmu se těšila i zemědělská technika.

„Nad některými exempláři zůstává rozum stát, někdo třeba vytáhne z kůlny kus zrezivělého železa, a prodává ho tady. A najdou se i nadšenci, kteří zrovna takovou věc potřebují a touží po ní," řekl jeden z návštěvníků z Přerova, kterého prý nejvíce zaujala sbírka knih a starých singlů.

„Nic konkrétního nesháním, jen jsem se přišel podívat, co všechno se tady prodává. Koupil jsem si jen ceduli s nápisem Hlavní uzávěr vody – to je věc, která se může hodit vždycky," uzavřel.