Kromě opravy památkově chráněného přerovského nádraží a modernizace budovy v Lipníku přijde v příštím roce na řadu i to v Kojetíně. Správa železniční dopravní cesty počítá s investicí za 30 milionů korun.

Stavební práce už začaly na dvou místech -v železničním uzlu v Přerově, ale i Lipníku nad Bečvou, který leží na druhém tranzitním koridoru Břeclav - Bohumín.

Úpravy přerovského nádraží přitom investor s ohledem na jeho historickou hodnotu konzultuje s památkáři.

„Opravy památkově chráněného přerovského nádraží se soustředí na vnější i vnitřní prostory u prvního nástupiště včetně dvorany a střechy,“ shrnula mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Nejlepší tanečníci z Olomouckého a Zlínského kraje se sjeli v sobotu do přerovské haly TJ Spartak. Bojovali o postup do zemského a poté do celostátního kola taneční soutěže MČR tanečních skupin Czech Dance Masters 2018.
Přerovští tanečníci zabodovali na Czech Dance Masters

Práce se rozšíří i do interiéru budovy v prvním podlaží.

„Proměnou projdou bývalé technologické prostory, které budou nově spolu s přilehlou dvoranou sloužit cestujícím. Vymění se všechny výplně, odstraní vysoká vlhkost zdiva a spraví fasáda,“ řekla.

Dvorní trakt získá novou dlažbu a zajištěn má být i přístup pro imobilní občany.

Stavebníci musejí v Přerově postupovat citlivě, a to s ohledem na historickou hodnotu nádraží.

„Původní ocelové nosníky pocházejí ještě z doby, kdy do Přerova přijel první vlak. Památkáři tedy nedovolili jejich výměnu,“ zmínil náměstek primátora Pavel Košutek (ANO), který má na starosti dopravu.

Železniční stanice v Přerově se nachází na původní železniční trati Severní dráhy císaře Ferdinanda a výpravní budova je kulturní památkou.

Výraznou proměnou projde i staniční budova v Lipníku nad Bečvou. Její rekonstrukce zahrnuje zateplení vnějšího pláště, ale i kompletní výměnu oken a dveří i opravu střechy.

Pasažéři se mohou těšit i na nové zázemí - v podobě modernizace nových pokladen a vestibulu.

Celkové investiční náklady obou těchto akcí - v Přerově i Lipníku -překročí částku 36 milionů korun.

Žokej, trenér a chovatel koní z Radkovy Lhoty Milan Foukal
Mrtvice i klinická smrt. Žokeji z Radkovy Lhoty změnila život léčitelka J. Váni

Zmenšit a zmodernizovat

Správa železniční dopravní cesty zahájí také projektování dalších akcí, ke kterým patří i rekonstrukce nádraží v Kojetíně.

„Tato stavba je rozdělena do několika etap a bude probíhat v souladu s rozsáhlou modernizací trati Brno - Přerov. Dnešní předimenzované nádraží bude redukováno a kompletně zmodernizováno, a to za přibližně třicet milionů korun,“ upřesnila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Oprav se v budoucnu dočká i nádraží v Říkovicích, kde se počítá s investicí za 7 milionů korun.

Další významné částky v řádech milionů korun půjdou i na instalace bezpečnostních technologií na nejfrekventovanějších nádražích v kraji - konkrétně se jedná o hlavní nádraží v Olomouci a Přerově.

Stavba dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem. Polovina března 2018
Město odkoupilo pozemek pro D1. Za 529 tisíc, což se nelíbilo části zástupitelů