Tržby se přes léto razantně propadly a krach hlásí například vinotéka v Kramářově ulici. S problémy se ale potýkají i další provozovny.

„Nešlo to. Konkurence je příliš velká - další vinotéka je nedaleko odsud na náměstí Svobody, víno si koupí lidé i v Galerii Přerov nebo v Albertu u nádraží. Je to taky tím, že lidé jdou v tom horku raději na pivo. Byli jsme tu pět let, pak to na chvíli pustili a vrátili se loni v listopadu. I když jsme na dobrém místě a lidé chodí kolem našeho obchodu na nádraží nebo na autobus, tržby nejsou. Snažili jsme se, ale nic naplat,“ krčí rameny Jan Kodaj, který prodává v Kramářově ulici kvalitní víno pěstitele z Mutěnic.

Kovářské fórum v historické kovárně na třetím nádvoří, 24. srpna 2023, hrad Helfštýn. Kovářský tým Lukáše Kučery.
VIDEO: Na Helfštýně vzniká plastika Soumrak myšlení. Evokuje válečný konflikt

Obchod naposledy otevřel tento týden v úterý. „Od středy je zavřeno, jen v pátek na chvíli otevřu, protože se musí odvézt regály a zbytek vína. Lidi mohli celý týden nakupovat za nižší ceny, stáčené víno bylo ve slevě a pro štamgasty jen za 40 korun. Pokud vím, tak by tu po nás mělo vzniknout kadeřnictví,“ poznamenal.

Značný propad tržeb zaznamenala přes léto i Blanka Morkusová, která má Dárku Jasmín v Čechově ulici.

„Tržby nám klesly tak o dvě třetiny a nevíme, čím je to způsobené. I když jsou prázdniny a lidé jsou na dovolených, není to asi jediný důvod. Lidé šetří na všem a už teď možná zvažují, z čeho zaplatí energie a plyn. Někteří obchodníci v Čechově ulici už skončili, a pokud to tak půjde dál, bude tato ulice za chvíli prázdná,“ uvažuje nahlas Blanka Morkusová.

Mateřská škola Píšťalka má nové sociální zařízení.
Mateřská škola Píšťalka v Přerově má nové sociální zařízení, přišlo na 853 tisíc

Při procházce Čechovou ulicí narazíte hned na několik prodejen, které ještě před rokem existovaly. Dnes mají ale zavřeno. Už od loňského listopadu zeje prázdnotou třeba výloha kdysi vyhlášeného květinářství s hospůdkou U Aničky, kde měla podle bývalého majitele vzniknout ukrajinská ubytovna.

V Čechově ulici skončilo také papírnictví MFP. „Důvodem ale bylo to, že hledali větší prostory, takže se přesunuli do provozovny v obchodním centru Trumf na Trávníku. Prostory v Čechově ulici jsou sice momentálně prázdné, ale zájemci se hlásí, takže věřím, že je brzy zase obsadíme,“ řekl spolumajitel objektu Jaroslav Pastorčák.

Návštěvnická sezona na přírodním koupališti Jadran v Oseku nad Bečvou letos láme rekordy. Obec proto chystá úpravy prostranství v okolí vodní plochy, ale i stellplatzy a další vylepšení pro návštěvníky.
Osecký Jadran je letos v obležení, funguje i nuda pláž. Obec chystá úpravy

Změnu chování zákazníků vnímá i majitelka obchodu s oděvy E a L v Čechově ulici Jana Novotná. Ta si ale naštěstí na propad tržeb nemusí stěžovat. „Lidi chodí, ale je to i tím, že máme dobré materiály za nízké ceny. Svou roli hraje určitě také ochota a přístup k zákazníkům. Na zákaznících je ale vidět, že jsou opatrní a více přemýšlejí. Dříve si třeba vzali čtyři věci, teď jen dvě a další nákup odloží na jindy,“ popsala majitelka obchodu.