„Doba je těžká, a stejně tak i komunikace mezi lidmi komplikovaná. Mnozí jsou neochotní respektovat současná opatření, přibývá konfliktů a mezi lidmi roste napětí,“ líčí velitel oddělení Martin Ličman.

Velkou část zásahů hlídek tvoří incidenty mezi nepřizpůsobivými obyvateli. „Většinou nás na místo přivolá rodina toho, který se cítí ohrožený. Dvě třetiny incidentů, které řešíme, jsou právě z vyloučených lokalit,“ upřesňuje velitel.

Policisté oddělení od loňského září do ledna letošního roku řešili na 950 přestupků, omezili na svobodě 79 osob, vypátrali 22 lidí v celostátním pátrání a zastavili 49 řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog. „Řešili jsme 450 úkolů od operačního střediska a provedli na 11,5 tisíce lustrací osob a vozidel,“ dodává Martin Ličman.

I když se původně počítalo s tím, že bude v terénu pětatřicet policistů, je jich zatím o něco méně - kolem dvou desítek, protože se v současné době vzdělávají v základní odborné přípravě a získávají potřebné dovednosti pro přímý výkon služby.

„Málokdy máme v současné době vyčleněnou hlídku pouze na kontrolu lokality u nádraží, právě s ohledem na současný nižší stav policistů. Ti by se ale měli v letošním roce vrátit ze základní odborné přípravy a nastoupit do výkonu. Tím se zvýší počet policistů v ulicích. Nicméně přednádraží a další blízké lokality kontrolujeme v rámci běžného výkonu služby,“ vysvětluje.

Proměna Škodovky v zatravněnou plochu

Husova, Kojetínská a Škodova ulice byly vždy obávanými lokalitami, kterým se většina obyvatel Přerova obloukem vyhnula. Domy v bývalém romském ghettu ve Škodově ulici byly už před lety srovnány se zemí a dnes je na jejich místě úhledná zatravněná plocha s lavičkami.

„Kdyby tady něco udělali pro děcka, třeba herní prvky nebo hřiště, taky to pomůže. Tady na tom place mohli hrát fotbal a byl od nich klid,“ krčí rameny jeden z místních Romů, který bydlí v Husově ulici.

Škodova ulice, která byla v minulosti postrachem kolemjdoucích, dnes zeje prázdnotou.

„Nic tady na místě těch baráků neudělají, protože tudy povede průpich. Zbourali domy v Jutě i na Komenského,“ ukazuje rukou další z Romů, který je, jak se zdá, v obraze.

Létající předměty z oken

Místní nezapomenou zmínit ani konflikty v centru města z loňského léta, o které se postaraly dvě znesvářené rodiny olašských Romů, a s nimiž obyvatelé sociálně vyloučených lokalit u nádraží nemají nic společného.

Nejprve došlo k výtržnostem u cukrárny Třešinka, o den později byli svědky křiku a výtržností obyvatelé Bratrské ulice. Z okna tehdy létaly různé předměty, které poničily zaparkovaná auta i dveře domu. „To je jiný svět. Ti nakonec vyvázli skoro bez trestu,“ hodnotí obyvatelé Husovy ulice.

Dětské skupiny řádí v Předmostí

Okolí nádraží pravidelně monitorují romští asistenti prevence kriminality, kterých je v Přerově pět. Mají stanoviště v prostoru „u mašinky“ a obcházejí problémové čtvrti. V komunitě má jejich slovo váhu, takže když jeden z nich okřikne dva romské mladíky, aby si nasadili roušku, okamžitě poslechnou.

„Řeší problémy, které právě vyvstanou. V poslední době to byly třeba romské děti, které ve skupince zablokovaly chodník u nádraží a obtěžovaly kolemjdoucí. Když je někdo napomenul, tak byly vulgární. Vyřešilo se to tak, že je asistenti prevence ztotožnili, zašli za jejich rodiči a domluvili jim,“ líčí ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Skupinka dětí se přesunula i do Předmostí, na Teličkovu ulici.

„Snažil jsem se upravit hlídky tak, abychom mohli vždy někoho nasměrovat i na Teličkovu a na základě místní znalosti problémy vyřešil. Na problematické chování dětí se zaměřují nejen asistenti prevence, ale i strážníci,“ dodává.

Shluknou se - a nenaděláte nic

Obchodníky z prodejen v okolí nádraží obtěžovaly dětské gangy nejvíce před Vánocemi, teď je vcelku klid.

„Většinou přišli tak kolem páté odpoledne, když už byla tma. Oni ví, že jsou nepostižitelní, protože jim není patnáct, a tak si dovolují. Shluknou se - a nenaděláte nic. Teď je tu ale celkově menší provoz, takže mi aspoň nechodí dovnitř,“ říká prodavačka z jednoho obchodů v Kramářově ulici. Právě obchodníci z ulic u nádraží si na chování nepřizpůsobivých v minulosti nejvíce stěžovali.

„Obchodníci mají telefon na předáka asistentů prevence, a pokud vím, před Vánocemi tam i chodil. Kdyby tedy vznikl nějaký problém, tak se mu ozvou. Nemám ale informace, že by v poslední době někdo hlásil větší problém,“ uzavírá Omar Teriaki.