Nové opatření se ale netýká majitelů rodinných domů - vyvážení popelnic na bioodpad zde skončilo úderem prvního prosince a začne znovu až na jaře příštího roku.

„V minulých letech bylo sto devadesát nádob vždy na začátku prosince převezeno do areálu technických služeb. Pracovníci je tam vyčistili a na jaře vrátili zpět na stanoviště. Kdo chtěl i přes zimu bioodpad sbírat, musel jej odvézt do kompostárny v Žeravicích. Letos tedy bude praxe jiná,“ shrnul náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal.

Primář dětského oddělení přerovské nemocnice Jaroslav Bouchal.
Primář dětského oddělení v Přerově: Přibylo pacientů po úmyslné otravě paralenem

Cílem je, jak dodal, zvýšit množství separovaného odpadu. Lidé tak budou moci do hnědých kontejnerů i nadále házet zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, květiny, seno, slámu, piliny, štěpku, listí či větve keřů a stromů.

„Od prosince do března se bude svážet v prodlouženém intervalu jednou měsíčně,“ upřesnil.

Přestože se nebudou vyvážet kontejnery na bioodpad u rodinných domů, mohou jejich majitelé třídit. Jen musejí bioodpad donést do kontejnerů, umístěných ve veřejném prostoru.

Přerovský bazén se po rekonstrukci opět otevře v pátek 8. prosince. Voda už je napuštěná.
Přerovský bazén po rekonstrukci přivítá první plavce

„Vyzkoušíme, jak bude tento systém fungovat - zda budou lidé v třídění přes zimu pokračovat a zejména, zda nedojde k poškození nádob vlivem mrazu. Jejich čištění bude probíhat průběžně, když nám to venkovní teploty umožní,“ doplnil ředitel Technických služeb města Přerova Tomáš Lolek.

Pokud se nový systém osvědčí, mohl by se příští zimní sezonu rozšířit na celé území města včetně všech jeho místních částí.