Členové Astronomického klubu zvou alespoň na pozorování na kopci u hvězdárny, ze kterého je na oblohu dobře vidět.

Astronomický klub, jenž ještě donedávna zajišťoval zajímavé přednášky a pozorování oblohy na hvězdárně, už financování provozu nezvládá. V současné době tedy jedná s městem, kterému objekt patří, co dál. Jednou z variant, o níž přerovská radnice vážně uvažuje, je, že by hvězdárna spadala pod Kulturní a informační služby.

„O tom, kdo bude v budoucnu provozovat hvězdárnu, rozhodnou na svém zasedání zastupitelé. Předběžně se ale počítá s tím, by tuto spolkovou činnost pod sebe převzaly Kulturní a informační služby města Přerova, které už zajišťují chod Městského domu, dvou galerií a kina Hvězda. Budovu hvězdárny by spravoval odbor majetku magistrátu,“ nastínila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Podle ní ale bude zřejmě nutné zpracovat odborný posudek, který dá odpověď na otázku, zda bude možné provozovat hvězdárnu i poté, co v její těsné blízkosti vyrůstají nové rodinné domy a místo bude do určité míry zasaženo světleným smogem.

Pro Přerovany je dočasné uzavření hvězdárny špatnou zprávou. O pozorování zajímavých astronomických úkazů byl totiž mezi lidmi vždy velký zájem - a ani o unikátní zatmění Měsíce nechtějí přijít.

Hnutí Starostové a nezávislí představilo ve středu svou kandidátní listinu pro nadcházející komunální volby v Přerově. Jejím lídrem je bývalý ministr dopravy Antonín Prachař.
Bývalý ministr dopravy kandiduje v Přerově za STAN

„Co dělat, když je hvězdárna zavřená? Zatmění Měsíce rozhodně pozorovat půjdu, protože nevím, kdy a jestli vůbec budu mít možnost podobný jev sledovat. Podle mě je nejlepším místem Čekyňský kopec, kde mě nebudou oslňovat pouliční lampy,“ svěřila se jedna z pravidelných návštěvnic astronomických přednášek Ivana M.

Členové Astronomického klubu v Přerově doufají, že se jim podaří s městem domluvit podmínky nové smlouvy. „Věříme, že se nějak dohodneme, ale zatím nejsou nastaveny parametry. Klíče od hvězdárny nemáme, ale zatmění Měsíce mohou lidé sledovat alespoň z kopce vedle budovy. Pro pozorování je vhodné jakékoliv vyvýšené místo, které je z dosahu světel a lamp,“ řekl Petr Karel z přerovského Astronomického klubu.

Nadcházející zatmění Měsíce je velice vzácné. Při zatmění bude Měsíc ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 43 minut. Poslední takové „středové“ zatmění mohli lidé spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029.

Neznámý pachatel se pokusil z prodejny sportovních potřeb v Obchodním centru Galerie Přerov odcizit dva kusy pánských kalhot, teď ho hledá policie
Policie hledá muže, který zkoušel ukrást kalhoty