Intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích se uskuteční od 17. do 18. srpna

Ten bude pokračovat také v době od 16. do 27. srpna a od 30. srpna do 19. září na něj naváže mezinárodní cvičení Ample Strike 2021, které pořádá armáda.

„Ve dnech 17. a 18. srpna se dá nad Přerovem očekávat zvýšená hladina zvuku. Velitel 601. skupiny speciálních sil proto žádá občany Přerovska o trpělivost. Letouny budou brázdit také nebe nad nedalekým Potštátem,“ informovala mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Hanácké hody v Kojetíně 2020
Kojetínské hody jsou za dvěřmi. Těšte se i na krojovaný průvod Hanáků

Výcvik v seskocích a slaňování se uskuteční v době od 16. do 27. srpna, mimo víkendové dny od 21. do 22. srpna. Podle mluvčího LOM Praha Pavla Langa se nad Přerovem objeví dopravní vrtulníky Mi-171Š a transportní letoun CASA.

„Za komplikace spojené s výcvikem během mezinárodního cvičení se armáda omlouvá,“ doplnil Tomáš Maruščák, mluvčí Generálního štábu Armády České republiky.

Vadí spíše vírníky

Přestože jsou obyvatelé Přerova na provoz letiště zvyklí ještě z doby, kdy v Bochoři působila vrtulníková základna, v minulých dnech si na hluk stěžovali.

„I když byl na oblohu hezký pohled, hluku bylo na můj vkus hodně - jeden letoun navíc kroužil pořád dokola. I průlety byly podle mě dost nízké,“ popsala zážitek z nedávné doby starší žena z Přerova. Lidé o problému živě diskutovali také na sociálních sítích.

Oficiální stížnosti ale v Henčlově ani Bochoři, které jsou letišti nejblíže, nezaznamenali.

„Těch pár dní cvičení armády se dá vydržet. Vadí nám spíše vírníky, které nám krouží nad hlavami dvanáct hodin denně,“ zhodnotil předseda výboru místní části v Henčlově Petr Laga. Obyvatelé Henčlova a Lověšic se kvůli hluku už loni obrátili na město a požadovali, aby se letový provoz vyhnul obytné zástavbě obce.

Ilustrační foto
Chodník ve Ztracené ulici dostává zámkovou dlažbu

„Nejde jen o vírníky, ale i malá sportovní letadla. Pohybují se v malé výšce a nedodržují nařízenou trasu letištního okruhu - létají totiž nad hustě zastavěnou částí obce,“ popisoval tehdy člen místního výboru v Lověšicích Kamil Engel. Od té doby se ale podle zástupců výborů místních částí situace zklidnila.

V Bochoři se snaží stížnostem předejít včasnou informovaností obyvatel.

„Čas od času je to obtěžující a loni jsme stížnosti lidí řešili. Jsme ale v kontaktu s vedením letiště a obyvatele naší obce vždy informujeme o tom, co se bude dít,“ popsal místostarosta Bochoře Milan Kyselák.

Větší zátěží je podle něj dnes pro obec hustý provoz na silnicích. Kvůli dopravním stavbám v Přerově totiž vedou objízdné trasy právě přes Bochoř.