„Scházíme se u velkého figurálního betlému na náměstí, a i když jsme loni vytiskli dvě stě zpěvníků, nestačilo nám to. Lidí přijde vždycky o něco více,“ přiblížila atmosféru v Dřevohosticích ředitelka zdejší základní školy Nataša Kučerová. Děti podle ní v těchto dnech pilně nacvičují živý betlém i andělský sbor.

„Živý betlém, který naši akci opět doprovodí, hrají deváťáci a andělský sbor zase děti ze čtvrté třídy. Společné zpívání koled je pro nás také příležitostí k tomu, abychom se my dospělí potkali a popovídali si. Chybět nemůže ani občerstvení a svařené víno, obvykle také někdo něco upeče,“ dodala.

Hlasivky už pomalu ladí také v Žeravicích.

„Máme vždy během zpívání otevřenou kapli a lidé si mohou sednout také na židle venku. Připravili jsme i menší občerstvení - pro dospělé punč a pro děti čaj. Je pěkné, že si přijdou zazpívat i mladí a maminky s malými dětmi,“ pochvaluje si předsedkyně výboru této místní části Ludmila Landsmanová. Oblíbené koledy si lidé zazpívají v doprovodu rádia.

Před kaplí se letos sejdou také v Kozlovicích.

„Zpívání koled máme vždy spojené se slavnostním rozsvícením vánočního stromku a součástí je i sousedské posezení u svařeného vína. Zpěvníky si předem vytiskneme a doprovází nás místní kapela,“ prozradila Jolana Čechová, předsedkyně výboru této místní části.

V Dluhonicích se lidé scházejí u kostela.

„Děti už koledy pilně nacvičují a všichni jsme strašně rádi, že se společně potkáme a popovídáme si. Před kostelem máme i rozsvícený vánoční stromek,“ řekla Jarmila Pfeillerová, která tuto akci zajišťuje.

Koledy se rozezní v desítkách měst a obcí v celé České republice ve středu 13. prosince v 18 hodin.