Ještě předtím, než se vozidla vydají na trasu dlouhou šedesát pět kilometrů, se mohou návštěvníci těšit na pestrý program na Horním náměstí.

Ten odstartuje v 9.30 hodin koncertem Dětského pěveckého sboru Vocantes a v 10 hodin pokračuje vystoupením taneční skupiny Dance club Přerov. V 10.45 hodin předá primátor města Petr Vrána poháry majitelům nejsympatičtějšího motocyklu a vozidla.

Pozornost Přerovanů, kteří míří do Žebračky, budí opuštěná vila, postavená v letech 1907 až 1908.
Tajemná výstavní vila u Žebračky je opuštěná. Znáte její osud?

Trasa spanilé jízdy má dvě etapy. „Z Přerova se vydají historická vozidla a motocykly nejprve do Prosenic, Buku, Lazník, Tršic, Zákřova, Lazníček, Výklek a Velkého Újezdu. Ve Velkém Újezdu je delší přestávka, která potrvá do 13.15 hodin. Lidé si mohou prohlédnout nablýskané stroje a starosta obce předá poháry majitelům historických vozidel, která ho nejvíce zaujmou,“ přiblížil za pořadatele Jiří Zemánek z Oldtimeru clubu Helfštýn.

Po krátkém programu v této obci startuje druhá etapa spanilé jízdy, která nablýskané veterány protáhne po okruhu do Kozlova, Slavkova, Loučky, Bohuslávek, Dolního Újezdu, Veselíčka, Oseku, Lipníku nad Bečvou a Týnu nad Bečvou. První historická vozidla by měla přijet do cíle na Helfštýně ve 14 hodin.

Kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro.
Palác žije!, říká kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro. Letošní novinky zaujmou

„Také na hradě proběhne výstava historických automobilů a motocyklů, která jsme tentokrát omezili rokem výroby 1965. Zájem účastníků je totiž značný, takže jsme se zaměřili na starší vozidla a motocykly. Kromě klasických aerovek, pragovek a tatrovek mohou lidé obdivovat třeba motocykl Harley Davidson z roku 1926, ale i motorky značek Indian, Ariel nebo BSA,“ doplnil Jiří Zemánek.