Pokud proti jejich ratolestem prodejci zakročí, čekají je nadávky, nebo obvinění z diskriminace. V tom lepším případě. V tom horším přiletí facka.

Obchodníci, kteří mají své živnosti v ulicích poblíž přerovského nádraží, si na chování nepřizpůsobivých stěžují nejvíce v době před vánočními svátky.

Proto se nyní na řádění zlodějských gangů zvýšeně zaměřili městští strážníci.

„Od jednoho jejich kluka jsem dostala facku, protože jsem mu zakázala krást," svěřila se třeba jedna z prodavaček v Čechově ulici. Anonymně, kvůli strachu z odvety. Stejně jako ostatní, kteří mají podobné zkušenosti.

„Do obchodu přijde parta pěti nebo šesti malých dětí, na které venku čekají dospělí. Většinou je vede nejstarší, asi osmiletá holčička. Otevírají bublifuky, kradou, co vidí. Když jsem je okřikla, tak se na mě obořili: Co ty mi tady budeš rozkazovat?," svěřila se už dříve také prodavačka z Kramářovy ulice.

Přáli mi smrtelné nemoci

Všechno v pořádku? S touto větou vstupují nyní do obchodů v Přerově městští strážníci.Obchodníci popisují i případy, kdy rodiče své děti přímo v prodejně obléknou do kradeného oblečení a snaží se je přenést přes pokladnu. Nepříjemný zážitek má za sebou i Martina Hrušková, jež prodává ve zlatnictví v Čechově ulici.

„Už jsem si nejednou vyslechla výhrůžky, když jsem nepřizpůsobivé vybídla, aby se chovali slušně. Přáli mi smrtelné nemoci – opravdu nic příjemného. Takže jsem ráda, když budou mít strážníci naši bezpečnost pod kontrolou," řekla žena, která na vlastní kůži zažila i loupežné přepadení.

Městští strážníci se ve svých kontrolách zaměřili především na Čechovu ulici a přilehlé lokality.

„Prodejny monitorují a jsou v kontaktu s obchodníky. Víme o tom, že se někteří prodejci obávají být po setmění ve svých provozovnách, a proto jim chceme poskytnout jakousi ochranu," řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Strategie strážníků

I když strážníci nemohou být všude, mají už osvědčenou strategii, jak postupovat.

„Jestliže dovnitř vtrhne podezřelá skupinka lidí, většinou neskončí jen v jednom obchodě. Když nám majitelé zavolají, je hlídka za pár minut na místě a na podezřelé se nekompromisně zavěsí," uvedl ředitel Městské policie Omar Teriaki.

Na tom, že je takové opatření nutné, se shodují obchodníci, kteří mají v lokalitě u nádraží své živnosti. Jedna z obchodnic třeba ukazuje pepřový sprej, který je pro ni „pojistkou" před nájezdy zlodějů.

Strážníci se zaměří během takzvaných Nákupních čtvrtků i na centrum Přerova. Právě ve čtvrtek – čtvrtého, jedenáctého a osmnáctého prosince – totiž budou mít v rámci této akce někteří obchodníci v centru města prodlouženou provozní dobu až do sedmé hodiny večerní.