Spolkový život na vesnicích, který po vyhlášení nouzového stavu utichl, tak nahradila výroba roušek v obecních manufakturách. Někteří starostové je roznesli lidem osobně, jiní umístili do prodejen s potravinami.

„Zaslali jsme požadavek na roušky a respirátory pro 812 obyvatel naší obce, a do této chvíle jsme dostali jen čtyři litry dezinfekce. Museli jsme si tedy poradit sami,“ popisuje místostarostka Prosenic Martina Kolísková. V improvizované prosenické dílně pracuje osm dobrovolnic, které roušky šijí, nažehlují a chystají pro další distribuci.

„Solidarita lidí je velká - rozstříhali jsme prostěradla a jiné látky, které máme k dispozici, a vyrobili z nich asi čtyři sta roušek. Ty první jsme předali hlavně starým lidem, kteří je nemají možnost nikde jinde sehnat. Babičkám a dědečkům musíme něco dát, takže je v sobotu rozváželi po obci naši dobrovolní hasiči,“ přiblížila Martina Kolísková. Další kusy seženou lidé také v místní prodejně.

Přerovští dobrovolní hasiči dostali darem pět set roušek od místní vietnamské komunity. Dalších několik stovek pro ně vyrobili rodinní příslušníci, přátelé, známí a dobrovolníci. Část roušek zavezli i lidem do Uničova.
Dobrovolní hasiči v Přerově dostali ručně šité roušky od vietnamské komunity

Obchází dům od domu

V Tučíně roznášel v pondělí lidem ručně šité roušky starosta společně s místostarostkou.

„V obci máme několik skupinek žen, které se do šití zapojily. Něco udělali naši známí v Kopřivnici, část roušek vyrobilo také učiliště ve Velkém Újezdu, takže už jich máme asi 440. Obcházíme dům od domu a tomu, kdo je v práci, pošleme sms zprávu, aby se dostalo na každého. Chceme, aby byly chráněné také naše prodavačky, takže část roušek zůstala i v místním obchodě,“ shrnul starosta Tučína Jiří Řezníček.

Solidarita je patrná i v Dřevohosticích, kde už pro své občany vyrobili čtyři sta ústenek.

„Dali jsme je i do prodejny potravin, takže každý, kdo vstoupí do obchodu, roušku automaticky dostane,“ přiblížil starosta Dřevohostic Petr Dostál. Podle něj se snaží obec přednostně zásobit seniory.

Místní lidé jsou zvyklí si pomáhat, a tak v městyse kvůli uzavření školek a škol nabízejí zaměstnaným maminkám službu hlídání dětí ve věku od pěti do desíti let. Je určena především ženám, které pracují ve zdravotnictví.

„Seniorům jsme zase připraveni zajistit nákupy, pokud nás o to požádají,“ uzavřel starosta.

Vtipy s tématem koronaviru, které se nyní šíří po internetu a obzvlášť na sociálních sítích.
Na koronavirus s humorem. Jaké fóry sdílí Přerovsko na sítích?