Farář Římskokatolické církve v Přerově Pavel Hofírek podle svých slov zatím nedokáže odhadnout, kolik lidí si na Velký pátek najde do kostela cestu.

„Jsme sami zvědaví, jakým způsobem se státní svátek projeví. Na Květnou neděli ale přišlo do kostela více lidí, než bývá běžné," řekl.

Z pohledu věřících jsou Velikonoce nejvýznamnějším křesťanským svátkem.

Na Velký pátek tedy mohou zavítat do kostela svatého Vavřince, kde se v 15 hodin koná křížová cesta. 

„Lidé obcházejí jednotlivé obrazy a u každého z nich se zastaví a meditují. V kostele svaté Máří Magdalény v Předmostí začínáme v 18 hodin," přiblížil Pavel Hofírek.

Věřící se mohou v obou kostelech od 18 hodin těšit na velkopáteční obřady s uctíváním kříže.

„Pro naše věřící je Velký pátek stejně významným dnem Jako Bílá sobota nebo Boží hod Velikonoční," zmínil.

Na Bílou sobotu budou v kostele svatého Vavřince ve 21 hodin velikonoční vigilie, v Předmostí se uskuteční ve 20 hodin.

V neděli je hned několik bohoslužeb – v 7.30 hodin v kostele na Šířavě, v 8.45 hodin v Předmostí, v 9 a 10.30 hodin u Vavřince.

Celý den uzavře večerní Mše svatá v 18.30 hodin.

Na Velikonoční pondělí budou mše ve stejných časech jako v neděli, s výjimkou bohoslužby v 10.30 hodin.

Volno se hodí

Obyvatelé Přerova, které jsme oslovili v anketě, přiznávají, že se jim den volna na Velký pátek hodí.

Ale hlavně proto, že mohou prodlouženého víkendu využít k výletům, nebo si zajet na hory.

„Jedině to vítám, protože mám celý den na jarní úklid, který jsem ještě nestihla. Možná zajedeme s přítelem na běžky, dokud je ještě na horách sníh," svěřila se Alena Virágová z Přerova.

Mladí lidé a studenti jsou rádi, že se na Velký pátek nezapomíná.

„Vždycky byl na okraji zájmu a celé Velikonoce se podle mě v Česku slaví na můj vkus hodně optimisticky. Například pro křesťany na jihu Itálie je přitom Velký pátek nejvýznamnějším dnem a spíše se připomíná ta hrůza ukřižování – ulicemi prochází celý den smuteční procesí, lidé jsou v černém," popsala jednadvacetiletá studentka z Přerova.

S rodinou na výlet

Hlavně, aby vyšlo počasí. Tak možná zní přání, které spojuje většinu lidí. Čtyři dny volna totiž přímo vybízejí k výletům.

„Každý rok jezdíme během Velikonoc na nějaký hrad nebo zámek v okolí, letošek nebude výjimkou," prozradila Lenka Navrátilová.

V pátek otevře své brány hrad Helfštýn i tovačovský zámek, doprovodné programy mohou ale návštěvníci očekávat spíše od soboty. Studio Bez kliky bude na hradě Helfštýn provozovat ražbu mincí.

„Dalším tradičním programem je velikonoční výstava, která nabídne malované kraslice, výrobky z proutí, keramiky či paličkované kousky," nastínil kastelán Jan Lauro. Malý velikonoční jarmark se koná v sobotu také na zámku v Tovačově.

Na své si o volném dni navíc přijdou také zahrádkáři.

„Jestli bude hezky, tak půjdu pracovat na zahradu, měla bych už začít sázet sazeničky do truhlíků," zmínila paní Jana z Kojetína.

Možností, jak strávit páteční volno, je mnoho. Už teď se ale na něj těší většina lidí.

Velký pátek byl státním svátkem i v někdejším Československu. Zrušen byl až za komunistického režimu v roce 1951.