Když si potřebuje třicetiletá paní Dáša vyřídit v budově přerovského Úřadu práce ve Smetanově ulici dávky sociální podpory a nezajistí si hlídání, má pouze dvě možnosti.

Buď nechá kočárek venku v obavách, že ho někdo ukradne, nebo ho musí složitě vysmýkat po schůdcích na úřad. O bezbariérovém přístupu na frekventované pracoviště, které denně navštěvují matky s malými dětmi a nebo vozíčkáři, si totiž může nechat jen zdát.

„Připadá mi nehorázné, že na úřadě, kam chodí především matky s malými dětmi a nebo zdravotně postižení, není ani obyčejný nájezd. To si kvůli tomu mají brát tatínci dovolenou? A nebo si mám s sebou donést prkénka a položit je na schody, abych mohla s kočárem vyjet nahoru?,“ rozčiluje se matka půlročního dítěte z Přerova. A není sama.

Podobných stížností totiž přichází na úřad více. Kompetentní pracovníci ale lidem nemůžou pomoci.

Budova Úřadu práce ve Smetanově ulici, kde sídlí odbor státní sociální podpory, je totiž majetkem Okresního soudu v Přerově. A tomu se dosud nepodařilo zjednat nápravu.

„Majitelem objektu je Okresní soud a my jsme zde jen v nájmu. Jako úřad tedy nemůžeme do žádných oprav investovat,“ vysvětlil šéf přerovského Úřadu práce Michael Langoš.

Zajistit bezbariérový vstup do budovy se dosud nepodařilo ani vedení přerovského Okresního soudu, i když snaha byla.

„Už dávno jsme měli zájem situaci řešit, protože si lidé stěžovali. Vždy, když jsme ale věc konzultovali s památkáři, jejich stanovisko bylo zamítavé. Obě budovy – jak soudu, tak i Úřadu práce – jsou totiž historického rázu. Nedá se s tím tedy nic dělat,“ pokrčila rameny předsedkyně Okresního soudu v Přerově Táňa Šimečková.

Vedoucí odboru státní sociální podpory z přerovského Úřadu práce Zuzana Schindlerová přesto doufá v nápravu.

„Snažíme se to řešit a na správě majetku už tento požadavek je. Možností pro vozíčkáře je alespoň přístup do budovy ze dvora z ulice Jaselské,“ konstatovala.

Na magistrátu bude výtah

Ještě donedávna měli lidé problém dostat se i do budovy magistrátu ve Smetanově ulici, kde sídlí živnostenský úřad, odbor zemědělství a lidé si sem chodí pro sociální dávky.

„Komunikovat s úředníky bylo zejména pro starší občany složité. Největší problémy měli vozíčkáři, se kterými kvůli tomu museli pracovníci úřadu jednat venku,“ popsal mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle něj je už nyní situace vyřešená, protože město dostalo dotaci od ministerstva pro místní rozvoj na zbudování venkovního výtahu ve dvorním traktu.

„Výtah už je od léta v provozu a ostatní budovy magistrátu bezbariérový přístup mají,“ uzavřel Přidal.