Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tři sta handicapovaných v Přerově už podepsalo petici proti reformě

Přerov – Pokud projde sociální reforma v takové podobě, v jaké byla navržena, dostanou se postižení lidé do naprosté izolace. Tak by se dal v kostce shrnout protest zástupců přerovských neziskových organizací, kteří už léta usilují o začlenění handicapovaných do normální společnosti.

23.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

Kvůli „příliš drastické“ sociální reformě nyní sepsali petici, pod kterou je už na tři sta podpisů.

„Změny budou mít pro osoby se zdravotním postižením v řadě oblastí katastrofální důsledky. Týká se to hlavně zaměstnávání postižených, péče rodin o lidi s těžkým handicapem nebo ponižujících podmínek při žádostech o jakoukoliv podporu ze sociálního systému,“ citovala z petice Petra Jemelková z přerovského Centra pro zdravotně postižené.

Petiční archy putovaly po všech Domech s pečovatelskou službou v Přerově, podepsali je zaměstnanci zdejšího Domova pro seniory, klienti Tyflocentra či Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS).

Zároveň s peticí zašlou Přerované i otevřený dopis ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi.

Zástupci přerovských neziskovek jeli v úterý protestovat do Prahy, kde se konala demonstrace proti sociální reformě. „Ze všeho nejvíce nám vadí rušení průkazek mimořádných výhod a větší spoluúčast postižených na nákupu kompenzačních pomůcek,“ shrnula výhrady postižených Jemelková.

Postižené odsouvá na hranici chudoby

Návrh reformy vadí i pracovníkům přerovské Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

„Postižené totiž odsouvá až na hranici chudoby, a to zejména v otázce snížení příspěvku na kompenzační pomůcky. Řada lidí si nedokáže představit, jak jsou pro ně důležité. Jedna naše klientka dostala kapesní kamerovou lupu a s její pomocí si po letech přečetla leták,“ vysvětlila Ludmila Vrbovská z přerovské pobočky SONS.

Pod petici se ve městě podepsali i zaměstnanci Domů s pečovatelskou službou nebo zdejšího Domova pro seniory.

„Navrhované změny jsou hodně drastické a nesouhlasíme s nimi. Nás se přímo dotýká zrušení kapesného, které mají nyní zdravotně postižení na nákup léků a další potřeby. Vadí nám ale i návrh na zrušení příspěvku na péči pro děti od jednoho do tří let,“ shrnula ředitelka Sociálních služeb města Přerova Marta Vanišová.

Nová reforma totiž počítá s tím, že by došlo ke zrušení minimálního příjmu ve výši 15 procent u osob, pobývajících v ústavních zařízeních sociální péče. Další ránou pod pás je i dvacetiprocentní spoluúčast u dávky na kompenzační pomůcky, protože ta může dosáhnout až několik desítek tisíc.

„Třeba zrušení příspěvku na nákup motorového vozidla by mělo zásadní vliv na mobilitu postižených,“ soudí Vanišová.

Kvůli sociální reformě se v úterý v Praze a Brně protestovalo. Demonstraci svolala Národní rada osob se zdravotním postižením a podle odhadů se jí zúčastnily tři tisíce lidí.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí mají ale chystaná opatření zajistit, aby byla pomoc postiženým účinnější a systém jednodušší. Ministr Jaromír Drábek napsal postiženým v pátek otevřený dopis a v něm se snažil některé své návrhy vysvětlit a vyvrátit informace o rušení příspěvků či průkazů pro postižené, na něž se vážou různé výhody. Vystoupil i na demonstraci v Praze, kde se snažil navrhované reformní kroky obhájit.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

23.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Rondely v centru Přerova jsou po opravě už průjezdné
14

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Byl to jeho večer. Hokejista Přerova Karel Plášek v den utkání s Prostějovem slavil 44. narozeniny a oslavy mu vyšly parádně. V jeho režii probíhal samotný zápas, i následné oslavy s přerovskými fanoušky.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení