Annínské jezero v Tovačově vzniklo rekultivací vytěžené pískovny. Společnost Českomoravský štěrk zde už v loňském roce provedla úpravy, které zahrnovaly úpravu břehů, rozšíření pláže a vybudování komfortních vstupů do vody v podobě pozvolných svahů a přístupových lávek.

Sezona na Jadranu v Oseku nad Bečvou
Tovačovská riviéra nebo Výkleky? Koupání v přírodě je v kurzu

Těmito úpravami se výrazně rozšířily prostory pro koupání - dříve totiž Annínské jezero disponovalo pouze sto padesát metrů dlouhou pláží, sto metrovým přístupem do vody mimo pláž a plochou ke koupání o rozloze osmi hektarů. Po loňských úpravách se pláž rozšířila na trojnásobek.

Společnost Českomoravský štěrk, jež městu pronajímá plochu za symbolickou korunu, na pláži vybudovala po každých padesáti metrech střídavě lávky se schodištěm a zábradlím a pozvolné svahy zapřené lomovým kamenem, které jsou přesypané hlínou a zatravněné. Těžaři v areálu zajistili také odvoz odpadků, sečení trávy a servis toalet. V letošním roce následovaly úpravy další části břehu a rozšíření pláže.

Vstup pro návštěvníky na venkovní koupaliště Plaveckého areálu v Přerově je nyní z ulice Brabansko, kde jsou i převlékárny a šatny.
Sezona začíná. Koupaliště v Penčicích otevře dříve, v červnu jen o víkendech

„Protože loňská sezona byla hodně příznivá, domluvili jsme se se společností Českomoravský štěrk na rozšíření prostoru pro koupající. Pláž u Annínského jezera je nově spravená, s lepším přístupem do vody a možností parkování. Nyní jednáme s firmou o tom, jak konkrétně budou úpravy prostranství vypadat,“ prozradil starosta Tovačova Marek Svoboda.

Největším problémem je parkování

„S tím zápasíme jak v Tovačově, tak i samotném okolí jezer. Je tady zdroj pitné vody, takže parkování přímo u vody není možné, což málokdo respektuje. Těm, kteří zákaz nedodržují, hrozí finanční postihy. Řešíme je ve spolupráci s městskou i republikovou policií. Hříšníky potíráme docela tvrdě a hrozí jim pokuta až do 1,5 tisíce korun,“ zdůraznil starosta.

Protože si loni návštěvníci stěžovali na to, že se mnozí majitelé chodí svlažit do jezera i se svými čtyřnohými miláčky, platí nyní zákaz koupání psů. „Nesmí se tu také jezdit na kajaku nebo na lehátkách, protože prostor je malý. Uvidíme, jakým způsobem se budou chovat koupající letos,“ uvedl starosta.

Rybolov je povolený

Na Annínském jezeře je povolený i rybolov a rybáři zde mohou mít své karavany. Platí tu ale zákaz stanování. „U břehů vznikl i menší prostor, kde se scházejí nudisté,“ doplnil.

Koupání na vlastní nebezpečí je oficiálně povoleno pouze na Annínském jezeře. Jezera Tovačov I - sever a Troubky II slouží jako zásobárna pitné vody pro Přerovsko. Policie se proto pravidelně zaměřuje na kontroly vodních ploch, protože se zde lidé rádi koupou. I za to hrozí sankce.

Většímu rekreačnímu využití Annínského jezera v minulosti bránily vysoké břehy bez přístupových prvků. Investice společnosti Českomoravský štěrk vytvořila předpoklad pro to, aby se z jezera stala vyhledávaná destinace ke koupání.