„Odběrový stan funguje pro pacienty indikované hygienickou stanicí nebo praktickým lékařem až do konce května a lidé se sem mohou dostavit v době od 8 do 12 hodin. Testování samoplátců už bude ale probíhat jen na odběrovém místě v Prostějově,“ informoval místopředseda společnosti Středomoravská nemocniční Jiří Ševčík, který je pověřený řízením přerovské nemocnice.

O odebrání vzorků na zjištění nákazy Covid-19 projevily do této doby zájem zhruba dvě stovky samoplátců. „Od 20. března, kdy jsme začali testování u odběrového stanu v Přerově provádět, jsme vyšetřili na 1300 zájemců - a z nich bylo 185 samoplátců,“ upřesnil.

Samoplátci na objednání

Na odběrové místo v prostějovské nemocnici se může dostavit v době od 8 do 12 hodin kdokoliv, ale musí se předem objednat na bezplatné lince 800 700 701.

„Samoplátci zaplatí za test 2 200 korun,“ doplnila mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Testy pro samoplátce provádějí také v Olomouci a možnosti využívají převážně lidé po návratu ze zahraničí, kteří nechtějí strávit dva týdny v karanténě.

Příznivá sitace

Krajští hygienici tento týden zaznamenali nárůst počtu uzdravených a mají důvod k opatrnému optimismu. Podle čísel má Olomoucký kraj zřejmě nejhorší za sebou, nikdo to ale nechce zakřiknout.

„Situace je příznivá a počty uzdravených už dohánějí nákazy. Aktuálně je v kraji na Covid-19 pozitivní necelá stovka lidí. Situace se nezhoršila ani po postupném rozvolňování opatření,“ konstatovala krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Pozitivně testovaných na nový typ koronaviru je v kraji 714, z toho se 595 lidí uzdravilo. Na Přerovsku se z nemoci zotavilo 43 ze 48 pacientů, na Olomoucku 457 z 534, na Prostějovsku 41 ze 74, na Šumpersku 44 ze 47 a na Jesenicku 10 z 11.

Do normálního režimu

„Svou činnost už v Přerově ukončilo Covid ARO, ve kterém byly vyhrazeny kapacity pro pacienty s nákazou novým typem koronaviru. Přecházíme tedy do normálního režimu,“ podotkl Jiří Ševčík. Lidé by podle něj neměli odkládat naplánované zákroky a vyšetření.

„Zatím nás bohužel limituje nejen obava lidí, ale i některá platná opatření - například nutné rozestupy v ambulancích, kvůli kterým ošetříme méně pacientů. Nějaký týden tedy ještě potrvá, než se situace ustálí,“ uzavřel.