Svatební šaty různých střihů a tvarů od třicátých let až po současnost obdivovali návštěvníci Okresní zahrádkářské výstavy. Zavzpomínat na svůj velký den tak mohli společně s příchozími i sami organizátoři, kteří své fotografie a jiné svatební artefakty představili veřejnosti.

„Vdávala jsem se 25. srpna 1973. Bylo to úžasný, neumím to popsat. Svatba byla tady v Troubkách a sezdali nás hned dvakrát – na úřadě a v kostele, to se tak tenkrát dělalo," svěřila se například jedna z místních žen Jarmila Němčáková.

Vedle fotografií z vlastní svatby přispěla na výstavu i dalšími od její rodiny.

„Tady jsou mí synové a tady manželovi rodiče. To víte, fotky vyvolávají vzpomínky. Je to čtyřicet let a dnes už jsem čtyřnásobná babička," ukázala pyšně na černobílé snímky.

Na výstavu lidé z Troubek dodali to, co se jim podařilo zachovat. Svatební šaty paní Němčákové vzala voda, která se obcí hned dvakrát prohnala.

„Šaty máte většinou schované ve skříni. Co jsme neměli v patře, to jsme museli vyhodit. Deset dní to stálo v blátě, nedalo se s tím nic dělat," posteskla si.

Ze svatebních šatů ušila dečky na kočárek

Nostalgie starých časů byla hmatatelná u většiny místních.

„Jsem úplně unešená, výstava je nádherná. Vdávala jsem se před dvaapadesáti lety, dodnes si na ten den pamatuju. Své šaty už nemám, ušila jsem z nich dečky na kočárek," usmívala se paní Míla Trefilíková.

Část šatů byla půjčena z okolních obcí. „Máme tu na dvacet kousků, osm z nich jsou například z Veselíčka," přiblížil předseda českého zahrádkářského svazu v Přerově Josef Valenta.

„Téma vymýšlíme každý rok s paní Jaroslavou Zlámalovou, která je hlavní aranžérkou. Výstavu ovoce chceme něčím zpestřit. Doufám, že lidé během víkendu přijdou, protože z důvodu probíhající rekonstrukce zámku v Tovačově jsme výstavu přesunuli právě do Troubek," vysvětlil Josef Valenta.

Někteří lidé jsou důkazem toho, že zájem trvá.

„Jsme z Tovačova, kde každoročně výstavu navštěvujeme. Loňské téma pohádek bylo úžasné, a když jsem se dozvěděla, že letos je téma svatební den, chtěla jsem hned jet," přiznala Jitka Lehká. „Velmi se mi líbí vystavené svatební květiny, určitě bych si vybrala," dodala.

Příjemnou atmosféru doplnilo sladce vonící cukroví, které ke svatebním oslavám neodmyslitelně patří. Krom společně sdílených vzpomínek byla výstava inspirací i pro dosud svobodné, což podtrhlo potenciál tematicky laděné akce.