Takovou situaci místní dlouho nepamatují. Déšť s mrazem vytvořil z dopravních komunikací jednu velkou nebezpečnou skluzavku. S kalamitou od pondělí bojují silničáři, k nehodám několikrát vyjeli hasiči a opravdový kolaps zažila vlaková doprava. Během odpoledních hodin vyhlásila Správa silnic Olomouckého kraje kalamitní stav druhého stupně na celém území okresu Přerov a uzavřela některé silnice třetí třídy.

„Udržuje se sjízdnost především na silnicích v prvním pořadí, na druhém pořadí důležitosti se udržují jen dopravně nejzatíženější vozovky," vysvětlila tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Správa silnic uzavřela během dne úseky silnic třetí třídy, jednalo se o komunikace: Buk – Lazníky, Pavlovice – Hradčany, Pavlovice – Šišma, Pavlovice – Sušice a Sušice – Osek.

„Po ukončení srážek bude bez prodlení opět zahájena údržba všech komunikací," dodala Kamila Navrátilová.

Mapa uzavřených úseků silnic kvůli ledu. Zdroj: Policie ČR

Fialově jsou vyznačené silnice, které museli uzavřít kvůli náledí

S ledovkou bojují i ve městě

S ledovkou na silnici bojují také autobusy městské hromadné dopravy v Přerově. „Autobusy mají problém vjet do místních částí Lověšice a Újezdec. Také některé městské spoje jezdí se zpožděním," informovala v pondělí Margita Považanová z přerovského magistrátu. Do některých místních částí, jako je například Henčlov, se autobusy vůbec nedostaly.

S následky kalamity zápasí i Technické služby města Přerova, které do ulic vyslaly veškeré své prostředky. „V terénu je 16 vozidel a 35 pracovníků. Snažíme se zmírňovat následky ledovky, takže sypeme silnice i chodníky," uvedla Naděžda Jačková z Technických služeb města Přerova. Předpokládají, že kvůli stávajícímu počasí budou pokračovat v posypech celou noc.

I řidiči zvolnili a jezdí oparně. „Kola podkluzovala, byl jsem celou dobu v pozoru. Doprava se pohybovala krokem,"řekl muž ve středních letech, který jel domů.

Plné ruce práce měli hasiči, kteří od brzkých ranních hodin vyjížděli k nehodám na Přerovsku. Většinou se jednalo o převrácená vozidla. „Zasahovali jsme ve Staré Vsi, v Říkovicích, na komunikaci z Dubu na Tovačov a v Bochoři," potvrdil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že silnice pokrytá ledovkou komplikovala návrat samotných hasičů zpět na základnu.

Zraněním jedné osoby skončila nehoda tří automobilů v ulici generála Štefánika v Přerově. Na místě zasahovala i jednotka drážních hasičů. Mezi poslední výjezdy hasičů v dopoledních hodinách se řadila nehoda v Dluhonicích, místní části Přerova.

Kolaps vlaků

Velkou ránu uštědřilo počasí vlakové dopravě. Provoz se během odpoledních hodin úplně zastavil, několikrát vypadl elektrický proud a přerovská nádražní hala se ponořila do tmy. „Vládne tady chaos. Stovky lidí tady čekají na spoje, kdo může, ten volá známým o odvoz. Z práce jede naštěstí otec mého přítele, který mě hodí domů. Jinak nevím, co bych dělala," popsala situaci Kateřina z Kojetína.

„Nemůžeme nic dělat, jsme odkázání na to, co příroda připraví. Kvůli námraze nám nejdou přehodit výhybky, prověšuje se vedení a tak dále. Stojí celá Morava," uvedl v podvečerních hodinách Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Situaci řeší také České dráhy. „Je to velký problém, příčina je námraza na troleji. Zpoždění se dotkne desítek vlaků regionálních i dálkových. Kvůli náledí nemůžou vyjet autobusy. Na trať vysíláme dieselové lokomotivy, které protáhnou vlaky úseky s namrzlými trolejemi," upřesnil večerní plán mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Ambulance hlásí zvýšený počet lidí

Ostražití by měli být i pěší. Chodníky ve městě od rána připomínaly spíše kluzkou ledovou plochu. „Traumatologická ambulance potvrdila zvýšení počtu příchozích lidí o dvacet procent," uvedla mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská s tím, že hospitalizováni s vážnějším zraněním byli pouze dva pacienti. „Jedná se o úraz ramene a zlomeninu krčku," dodala.

V úterý se teplota vrátí nad nulu

Noc z pondělí na úterý bude podle meteorologů nejmrazivější, poté by teplota měla opět stoupnout a dostat se nad nulu. „V úterý by už nemělo mrznout. Přesto i další dny bude převládat inverzní charakter počasí. Za několik dní by mělo být oblačno," uzavřel Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorolo­gického ústavu. 

Led v Olomouci zastavil tramvaje

S náledím se od poledne potýká také krajské město. Kvůli namrzajícímu dešti v Olomouci v pondělí odpoledne zcela zkolabovala tramvajová doprava.

Podle dispečera Dopravního podniku města Olomouce zamrzly u všech tramvají troleje a tramvajová doprava stojí.

„Kvůli mrznoucímu dešti nám zamrzlo kompletně celé vedení. V současné době vybavujeme náhradní autobusovou dopravu. O tom, kdy bude doprava opět v provozu zatím nemáme žádnou představu," sdělil ve čtyři hodiny odpoledne dopravní dispečer Miroslav Tonhauser.