Přerovský úřad práce momentálně nabízí 327 volných míst. Na jedno z nich přitom připadá 26 uchazečů, před rokem to bylo o šest méně.

„Kromě Šumperska došlo ke snížení nezaměstnanosti ve všech okresech Olomouckého kraje. Ve srovnání s minulým rokem je na Přerovsku na konci srpna o sedm stovek nezaměs¬tnaných více," řekl analytik Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci s tím, že na konci srpna nemělo práci na Přerovsku celkem 8626 lidí, což je zhruba o šestadvacet více než v červenci.

„Jedná se o okres s výrazně zvýšenou nezaměstnaností. Ve srovnání s celou republikou tvoří na Přerovsku podíl nezaměstnaných sedm a půl procenta, což je téměř o dvě procenta více oproti průměru," řekl Mikšaník.

Žalostný trend na Přerovsku je podle něj dlouhodobější záležitost.

„Okres je stále ještě postižený minulostí, kdy v něm fungovaly velké strojírenské podniky, které v devadesátých letech začaly propouštět," řekl analytik. Podle něj je ale překvapivé, že je na tom lépe Šumperk, který je horskou oblastí a jenž byl v letech finanční krize 2009 – 2010 postižen zánikem velkých zaměstnavatelů. „Nevíme, zda je to dáno i sociologicky skladbou obyvatelstva a vyšším podílem osob s nižším vzděláním," řekl Jaroslav Mikšaník.

Vývoj nezaměstnanosti v srpnu 2013

Zdroj: ÚP

Situace v kraji

Po Jeseníku je na tom Přerov s nezaměstnaností nejhůře. Mezi Přerovem a Jeseníkem, který je extrémním příkladem pohraničního okresu, přesto rozdíl tvoří pouze jednu desetinu procentního bodu. „Přitom má Přerov podobné podmínky jako okresy Olomouc nebo Prostějov," dodal Mikšaník.

V srpnu se přesto počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji nepatrně snížil, na úřady se nově zaregistrovalo 2 616 uchazečů o zaměstnání, což je o 795 osob méně než v předchozím měsíci. Nová místa se vytvoří zejména v Olomouci, kde se má na podzim otevřít prodejní galerie Šantovka. V té by mohlo zaměstnání najít až patnáct set osob. Vyšší počet míst nabízí i strojírenská společnost Futures Contproduct s.r.o., která hledá tři desítky zaměstnanců do profesí instalatér, zámečník, svářeč, lakýrník, montážní dělník a výstupní kontrolor. (šum)