Už od ranních hodin místní obyvatelé nafukovali jeden balonek za druhým. Rekordu se zúčastnili na Přerovsku například obyvatelé Křtomile, Lazníček, Bochoře, Kojetína či Hranic.

Akci, která je součástí projektu České Vánoce s Ježíškem, uspořádala pelhři-movská agentura Dobrý den. Největším rekordmanem z obcí na Přerovsku, které se do pokusu o rekord zapojily, byla Křtomil. Ta totiž vypustila k nebi nejvíce balonků. „Bylo jich celkem 1068. Abychom je všechny stihli nafouknout, museli jsme začít už od sedmi rána,“ řekla Šárka Kociánová z Aktivního klubu Křtomil, který se do akce přihlásil.

Balonky se ale také v úterý vznesly nad obcí Lazníčky. „Balonky jsme nafukovali od devíti hodin. Měli jsme z toho trochu strach. Báli jsme se, že nám to nepůjde a balonky budou hodně praskat, ale nakonec nám to šlo docela dobře,“ řekl Pavel Vítek z Lazníček.

Do nafukování balonku se tam zapojilo čtrnáct dospělých a čtyři děti. „Pokoření českého rekordu jsme se jako obec zúčastnili vůbec poprvé. Přišlo nám to jako docela dobrý nápad,“ dodala předsedkyně kulturního výboru Obecního úřadu v Lazníčkách. Tato obec zakoupila pět set balonků, ale na oblohu jich ve skutečnosti vzlétlo o něco méně. „Vypustili jsme za hojné účasti přítomných celkem 480 balonků. Měli jsme totiž nějaké ztráty při nafukování,“ vysvětlil Vítek.

Pokořit český rekord se odhodlali také obyvatelé Kojetína a Bochoře. „Máme ve školce v současné době velkou nemocnost, proto nás nepřišlo na vypouštění tolik, jak jsme předpokládali. Někteří tak museli vypustit hned několik balonků najednou,“ řekla ředitelka místní školky Soňa Valentová.

Dalších tři sta balonků vypustili včera také v Kojetíně. „Nafukovali jsme je od jedné hodiny odpoledne,“ svěřila se Hana Buchtová z Městského domu dětí a mládeže v Kojetíně. Lidé včera vypustili k nebi balonky, na kterých byla zavěšena vytištěná přáníčka pro Ježíška. Takto připravená vánoční přání si mohli zájemci podepsat svými jmény. „Když jsem balonek vypouštěl, přál jsem si, aby mi Ježíšek přinesl pod stromeček rozkládací kamion,“ svěřil se se svým přáním sedmiletý Michal.

Do pokusu o pokoření rekordu ve vypouštění balonků s vánočním přáním se zapojilo celkem 275 přihlášených měst, obcí a různých organizací v České republice. Podle odhadu pořadatelů mělo v úterý odpoledne k nebi vzlétnout až na 135 tisíc balonků s přáníčky.

Podle slov pořadatelů vypuštěné balónky životní prostředí nezatíží. Jsou prý totiž vyrobeny z přírodního kaučuku a mají tu vlastnost, že jejich přirozený rozklad začíná už při jejich nafukování. Rozklad balonků na ekologicky zcela neškodné prvky pak pokračuje velmi rychle, takže balónek se v krátké době zcela rozloží.