V lokalitě na Tovačovsku narazili na vzácný druh suchohřibu Xerocomus silwoodensis, který byl dosud nalezen jen v Itálii, Španělsku a Anglii.

Český název zatím nemá.

„Jedná se o druh suchohřibu, který byl popsán v roce 2007 v Itálii, a dosud nebyl v České republice, ale ani střední Evropě objeven," vylíčil přerovský mykolog Jiří Polčák.

První vzácné suchohřiby byly na Tovačovsku nalezeny minulou středu, další pak během uplynulého víkendu.

„Celkem jich bylo asi třicet, houbaři ale bohužel největší plodnice vysbírali ještě předtím, než jsme zajistili ochranu této lokality. Houba by v žádném případě neměla být sbírána pro kuchyňské účely, protože si zasluhuje tu nejvyšší ochranu. Jedná se o významnou středoevropskou lokalitu," vysvětlil.

Vzácný suchohřib určil Michal Mikšík z České mykologické společnosti v Praze.

„Protože se jedná o unikátní druh, musíme zajistit herbářový podklad pro muzeum za účelem chemické analýzy a mikroskopování. Plodnice se musí usušit pro badatelské účely," upřesnil.

Houba nápadně připomíná běžný suchohřib plstnatý.

„Liší se od něj tím, že roste pod topoly a dužina nemodrá. Průměr klobouku je maximálně sedm centimetrů, výška asi deset," řekl Jiří Polčák.

Topoly a atypické počasí

Čím to, že byl zaznamenán výskyt právě na Přerovsku?

„V lokalitě, kde jsme hřib našli, se zřejmě vytvořily příznivé podmínky – je totiž výhradně vázaný na topoly. Svou roli mohlo sehrát i atypické počasí, které panovalo v posledních týdnech," zmínil.

Odborníci zatím netuší, zda je houba jedlá. Předpokládají ale, že ano.

Nalezený úlovek rozšíří sbírku unikátních nálezů zdejších mykologů.

Kromě hub, které se v zemi objevily vůbec poprvé, se jim před deseti lety podařilo najít i exemplář, který se vyskytl vůbec poprvé na světě.

Houba rostla v Hostýnských vrších a dostala tehdy název slzečník papouščí. „Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky. Pro vědu to byl nový druh," uzavřel mykolog.