Zatímco v průměru nyní na Přerovsku připadne na sto tisíc obyvatel 1 209 nakažených, u dětí do pěti let je tento počet až čtyřnásobně vyšší.

„Tento týden došlo k výraznému nárůstu počtu chorob, a to nejvíce u dětí z mateřských škol. Na sto tisíc obyvatel připadne 4 740 nakažených ve věku od 0 do 5 let,“ informovala přerovská epidemioložka Ludmila Špinarová. Vysoká je i nemocnost dětí ve věku od 6 do 14 let. „Mezi školáky je teď 2 586 nemocných na sto tisíc obyvatel, “ doplnila epidemioložka.

Naproti tomu mnohem méně marodů je mezi mladými a dospělými lidmi. „U mladých ve věku od 15 do 24 let je 1 518 nakažených na sto tisíc obyvatel, mezi dospělými od 25 do 59 let pak dokonce pouze 335,“ vysvětlila Špinarová.

Spektrum chorob je podle epidemioložky široké a typické pro toto roční období. Asi nejvíce se vyskytují záněty průdušek a nosohltanu, častá je i rýma s kašlem a zvýšenými teplotami. „Typické chřipky se zatím neobjevily, ty ale přicházejí až tak na přelomu ledna a února,“ uvedla epidemioložka.

Nápor dětských pacientů v ordinacích potvrzuje lékařka z Hranic Irena Smýkalová. „V pondělí a úterý, kdy byla situace nejhorší, jsme ošetřili tak šedesát dětí za den. Většinou se jednalo o virózy a nemoci horních cest dýchacích. Některé děti ale měly i rozběhnuté záněty průdušek. Sporadicky se pak vyskytly záněty středního ucha a zápal plic. Nemoci navíc provázejí i problémy s močovými cestami,“ shrnula dětská doktorka z Hranic.

Pediatři se shodují na tom, že velký podíl na zvýšené nemocnosti dětí mají kolektivní předvánoční akce. „Ať už jsou to společné besídky a vánoční posezení, a nebo kulturní vystoupení a program na náměstích, kde si lidé navzájem předávající bacily. Doporučujeme rodičům, aby své děti, pokud jsou nachlazené, raději týden před Vánocemi vůbec nedávali do školek. Mohly by mít totiž zkažené svátky,“ radí přerovská pediatrička Beáta Philippová.

Na vině zvýšené nemocnosti je podle pediatrů kromě hromadných akcí také nevyzpytatelné počasí. „Není ta správná zima, nesvítí slunce a nemrzne. Vyšší venkovní teploty jsou pro šíření bacilů tím ideálním prostředím,“ tvrdí přerovská dětská lékařka Ludmila Hýbnerová.

I k ní do ordinace míří v těchto dnech nejčastěji právě předškoláci. „Většinou jsou zahlenění, kašlou a mají teploty. V Přerově jednoznačně vedou záněty horních cest dýchacích,“ popsala situaci Hýbnerová. Lékařka radí, aby se rodiče snažili posilovat imunitu svých dětí zvýšeným přísunem vitamínů. „Pomáhá také vyplachovat nos vincentkou a hodně pít. Nachlazené děti by měly být stranou kolektivu, protože v něm se bacily šíří nejrychleji,“ uzavřela Hýbnerová.