"Měření hladiny cukru, krevního tlaku a EKG, vyšetření pigmentových znamének či nácvik správného sezení u počítače, které má předcházet bolestem zad," vyjmenovala některá z vyšetření hlavní sestra a manažerka kvality Polikliniky Magda Železná.

Den prevence se konal v Přerově poprvé na jaře. Pro velký úspěch se nyní opakoval v Olomouci i Přerově.

"Na interně vyhodnotí lékařka celkový zdravotní stav klientů a v případě zjištění zdravotních problémů jim doporučí další postup," uvedla Magda Železná.

Jak název akce napovídá, jde především o prevenci a o to, aby se nemocem předcházelo.

"Náklady na léčení nemocí jsou neskutečně vysoké. Myslím, že si lidé začínají stale vice uvědomovat, jak je prevence důležitá," vysvětluje si velký zájem lidí hlavní sestra.

Za čtyři hodiny prošlo dveřmi polikliniky na sedm desítek lidí. Kromě svého aktuálního zdravotního stavu se dozvěděli, jak nemocem předcházet.

"Na prvním místě je vždy zdravý životní styl," říká jednoznačně Magda Železná s tím, že z civilizačních chorob trápí nejvíce lidí vysoká hladina cholesterolu a bolesti zad.

"Příčinou vysokého cholesterolu je rozhodně špatná strava, množství tuku v ní. A bolesti zad jsou zase od špatného sezení u počítače," vysvětlila Magda Železná.

Překvapením pro všechny zdravotníky a pořadatele akce byl teprve dvanáctiletý Martin Kudel.

"Byl jsem tady na očním vyšetření a všiml si letáku, který mě zaujal. Přemluvil jsem maminku, aby mě sem vzala," řekl Martin, který chce být jednou chirurgem.

Zda neměl zábrany a strach z krevních odběrů?

"To jsem měl, ale touha zkusit si všechna vyšetření z pohledu pacienta byla větší," prozradil Martin, který se už od útlého věku pročítá knihami o anatomii.

"Moc mu fandíme," smály se sestřičky. Překvapení neskrývala ani kožní lékařka Blanka Žuffová.

"Tohle se opravdu často nevidí," řekla.

Vyšetřit si pigmentová znaménka a nechat si poradit o bolestech zad byly důvody, které na polikliniku přivedly i Ludmilu Kučerovou.

"Už jsem byla na podobné prohlídce v nemocnici. Určitě je lepší nemocem předcházet než čekat, až přijdou," řekla.