Situace s lesními požáry, které sužují Řecko celé léto, se opět zhoršila a postižená země požádala prostřednictvím Mechanismu civilní obrany Unie o pomoc, konkrétně o letecké hašení a pozemní týmy hasičů. 

Česko na tuto žádost obratem zareagovalo a nabídlo moduly pro letecké i pozemní hašení. Odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk zahrnuje kromě šestičlenné letecké posádky devět hasičů - velitele odřadu, čtyři letecké záchranáře z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a čtyři příslušníky Záchranného útvaru HZS České republiky, kteří se postarají o pozemní podporu a převoz dvou flexi tanků - velkoobjemových nádrží. Ty se mohou využít pro nabírání vody do bambivaků v terénu.

Pomáhat by měli týden

„Předpoklad je, že tým bude operovat na řeckém území sedm dní. Pozemní část týmu odjede do Řecka během úterý 22. srpna, posádka s vrtulníkem odletí po zajištění nezbytných administrativních úkonů vzápětí. Cílem pro vrtulník bude letiště Tatoi severně od Athén. Tým pak bude operovat dál podle instrukcí Řeků,“ uvedla Martina Götzová, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Sbor nabídl Řecku modul pozemního hašení

Ten je v pohotovosti už od druhé poloviny července, kdy situace s požáry v Řecku eskalovala poprvé. Odřad čítá celkem 64 lidí, z toho je 53 hasičů, 7 záchranářů, jsou v něm také 4 členové podpůrného týmu servisních pracovníků výrobců zásahových vozidel a k dispozici je 33 kusů zásahové a jiné techniky.

Přidají se i zdravotničtí záchránáři

Připraveny jsou tři hasební segmenty, v každém jsou tři cisternové automobilové stříkačky, čtyřkolka s výbavou na hašení lesních požárů, dopravní automobily a vše doplňují další vozidla logistiky. „Součástí je také tým Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy s vozidlem Fénix, který zajistí hasičům zdravotnickou podporu,“ doplnila Götzová.