„Ještě se rozhodujeme, zda dáme dvacet nebo pětadvacet tisíc korun,“ sdělila ředitelka přerovské oblastní charity Marta Šťastná. „Vezmeme je z části, určené na pomoc v náhlé nouzi,“ upřesnila.

Naopak v Kojetíně Tříkrálová sbírka na Haiti nepůjde. „Ve spolupráci s farností jsme aspoň iniciovali nedělní sbírku v kostelech,“ řekla ředitelka kojetínské charity Helena Gračková. Kolik se při ní ale vybralo, ještě nemají spočítáno.

Sbírka pro Haiti:v neděli

Tuto neděli budou na mši ve všech kostelech na Přerovsku umístěny kasičky a košíčky, do nichž mohou lidé vhazovat dary, určené pro Haiti. Arcibiskupství totiž vyhlásilo na 24. ledna farní sbírku.

„Jde o klasickou sbírku v kostelech, a to v celé České republice. Týká se to i menších obcí, pokud se ten den někde slouží více mší, přispět lze při všech,“ sdělila mluvčí olomouckého arcibiskupství Monika Vývodová.

„Peníze zřejmě pošleme ve spolupráci s Arcidiecézní charitou,“ dodala. Kdo chce přispět penězi v hotovosti a neděle se mu nehodí, může svůj dar přinést také do přerovské pobočky Českého červeného kříže v budově U Bečvy.

„Naše ústředí vypsalo sbírku, na kterou lze přispět převodem z účtu. Kdo chce, může peníze přinést přímo k nám a my je na účet pošleme souhrnně,“ uvedla ředitelka ČČK Přerov Alena Stárková. Kancelář je otevřená ve všední dny od 7 do 15 hodin.

Na Haiti míří pracovníci charity

Především na finance od dobrovolných dárců se bude spoléhat také olomoucká arcidiecézní charita, která hodlá věnovat část výtěžku z Tříkrálové sbírky právě na pomoc Haiti. Do zemětřesením zdevastované země vyjíždějí v těchto dnech také dva pracovníci charity, kteří mají zjistit přímo v terénu akutní potřeby místních obyvatel.

„Zapojí se do týmu, jenž má americká charita a odjet by měli buď v úterý nebo ve středu,“ informovala Ivana Jeništová z olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Podle ní je v tuto chvíli zbytečné, aby lidé přispívali materiální pomocí, například ošacením nebo balíky s vodou.

„Je velmi složité se do oblasti dostat a převoz materiálu by byl příliš nákladný. Pokud lidé přesto chtějí vyjádřit solidaritu, mají možnost zaslat dárcovské sms zprávy a nebo přispět na konta humanitárních organizací,“ podotkla. Na pomoc Haiti podle ní poputuje část výtěžku z Tříkrálové sbírky, která proběhla počátkem ledna.

„Na šedesát pět procent prostředků z místních charit se vrací zpět do regionů, a ty se této částky vzdávají ve prospěch oblastí, postižených zemětřesením,“ uvedla Ivana Jeništová z olomoucké arcidiecézní charity. Z regionů by tak mohlo jít na pomoc Haiti až milion korun.

Kynologická brigáda zůstane doma

Pomáhat při vyprošťování obyvatel Haiti z trosek nakonec nebude Záchranná kynologická brigáda v Olomouci, která má na Přerovsku osm specialistů na vyhledávání osob ze sutin domů a pomáhala třeba při zemětřesení v Turecku.

„Konzultovali jsme naši účast s vládou, ale zůstáváme doma. Zachraňovat tamní obyvatele nakonec neodjeli ani kynologové z Liberce,“ uvedl Květoslav Štibora z Vlkoše na Přerovsku, který patří k uznávaným kynologům.

PAVLA KUBIŠTOVÁ

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ