Odpověď na tuto otázku už delší dobu trápí obyvatele Přerova.

Areál s polorozpadlými budovami v havarijním stavu měl být kvůli větší bezpečnosti lidí obehnán plotem. Na jeho financování ale nejsou peníze.

Škodova ulice měnila svou tvář několikrát v historii. Její dnešní podoba je ale asi to nejhorší, co zde bylo možné v různých dějinných epochách spatřit.

Z ukázkové přednádražní čtvrti třicátých let se za éry komunismu změnila v ghetto obývané nepřizpůsobivými občany. Po jejich vystěhování před několika lety přišel místo investičního rozmachu pád až na samotné dno.

Na dvoře u polorozbořených domů běhají mezi odpadky potkani a krysy, návštěvníkům Přerova, kteří tudy procházejí na cestě z nádraží, se nabízí „reprezentativní" pohled na hromadu sutin, vyhozený nábytek, matrace a střepy.

Radnice chce zaplatit půlku plotu

Tento stav je důsledkem toho, že město v roce 2007 prodalo domy ve Škodově ulici i s nájemníky společnosti Opera Bohemia.

Z té se ale později vyklubal nespolehlivý obchodní partner, který ze svého záměru na zvelebení lokality vycouval.

Město teď s firmou, která jí dluží půl milionu jako sankci za nedodržení podmínek kupní smlouvy, komunikuje pouze prostřednictvím insolvenčního správce. Právě ten navrhl, aby byla Škodova ulice kvůli bezpečnosti kolemjdoucích oplocena.

„Stavba oplocení by přišla na 150 tisíc a město je na to ochotno poskytnout částku 75 tisíc," informoval náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). Podle něj už věc odsouhlasili i zastupitelé.

„Protože se stále nic neděje, napsali jsme insolvenčnímu správci výzvu, ve které jsme citovali z usnesení zastupitelstva a zeptali se ho, kdy hodlá oplocení pozemku zajistit," popsal.

Město už prý na to má vyčleněné finanční prostředky.

Prázdný účet a chybějící účetnictví 

Jenže, jak se zdá, ostatní věřitelé neseriózní firmy se do oplocení Škodovy ulice nehrnou.

„V tuto chvíli na to nemáme peníze, věřitelé totiž nejsou ve shodě a kromě města do toho nechce téměř nikdo jít," konstatoval insolvenční správce Marek Vlk.

Majitel domů v někdejším romském ghettu – společnost Opera Bohemia – po sobě zanechal jen dluhy.

„Situace dlužníka je taková, že není účetnictví a nejsou peníze na účtu majetkové podstaty. Jeden spor vede s městem, ale kromě toho jsou i další," konstatoval.

Lapidárně řečeno – kde nic není, tam ani smrt nebere.

Dohodu o narovnání město odmítlo

Podle insolvenčního správce se může soudní tahanice s firmou vléct dosti dlouho – situaci je ale potřeba urychleně řešit.

„Obrátil jsem se na Technické služby města Přerova, abych zjistil, kolik by stálo odvezení a uskladnění suti. Tuto věc považuji za opravdu palčivý problém," podotkl.

Situaci by mohl vyřešit jedině nový investor – po trpkých zkušenostech s firmou Opera Bohemia se ale město podobné představě brání a chce lokalitu zpět do svého majetku.

Insolvenční správce navrhl městu dohodu o narovnání, a to za cenu 5,5 milionu korun.

Město na ni ale nepřistoupilo a chce dál pokračovat ve sporu s firmou. Jen náklady na demolici objektů by se totiž podle radních vyšplhaly na 6 milionů korun.

„Uvidíme, jak o tom budou soudy rozhodovat, a v jakém časovém intervalu," je ale skeptický insolvenční správce.