Muže policisté zadrželi už minulý pátek, ale počátkem tohoto týdne jeho původní obvinění rozšířili o další provozovnu, do níž distribuoval závadný alkohol.

Přerovský soudce Tomáš Novotný zdůvodnil, že pro vazební stíhání nejsou důvody. „Rozhodl jsem se návrh na vzetí do vazby zamítnout. Obviněný je důvodně podezřelý z toho, že se skutek stal. Pokud jde ale o možné ovlivňování svědků, obavy z útěku a nebo další pokračování trestné činnosti, nezjistil jsem žádné konkrétní skutečnosti," řekl soudce.

Podle něj muž navíc nikdy v minulosti nebyl za podobné jednání souzen.

Podle zjištění Deníku je obviněným majitel motorestu v Oseku nad Bečvou. V nedaleké ubytovně, již provozuje, došlo ke dvěma smrtelným případům otravy. Na následky požití alkoholu, kontaminovaného metanolem, zemřela jednadvacetiletá dívka z Přerova a druhou obětí byl také pětačtyřicetiletý muž z Napajedel.

Obviněný těsně před vyhlášením rozsudku uvedl, že se necítí vinen. „Kdyby to tak bylo, tak leží padesát mrtvých po pěti hospodách. U mě ale policie nenašla ani jednu láhev," řekl. Jako majitel několika provozoven si prý něco takového nemůže dovolit. „Mám kvůli tomu zničenou pověst," poznamenal.

Policisté v souvislosti s otravami metylalkoholem stíhají ještě další dva podezřelé. Obviněný z distribuce závadného alkoholu byl i třiačtyřicetiletý muž z Lipníku, jehož případ má mít rovněž spojitost se dvěma smrtelnými otravami v Oseku nad Bečvou.

Vyšetřovatelé pro něj navrhovali vazbu kvůli obavě z útěku, pokračování v trestném činu a možném ovlivňování svědků. Přerovský soudce Martin Lýsek ale uvedl, že se tyto důvody neprokázaly.

„Další stíhanou je od pondělí také žena z Brodku u Přerova, její vyšetřování ale probíhá na svobodě," upřesnila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že není vyloučeno, že se obvinění ještě rozšíří. Podle vyšetřovatelů měla závadný alkohol prodávat.

Na Přerovsku na následky otravy metylalkoholem zemřeli čtyři lidé, pátý případ se nepotvrdil. Policisté pokračují i nadále v kontrolách provozoven. „Za uplynulých čtyřiadvacet hodin provedlo na 146 policistů 720 kontrol. V žádné provozovně jsme nezjistili porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví," uzavřela Marie Štrbáková.