„Měnit se bude na sto třicet devět starých dřevěných oken, která jsou dnes v havarijním stavu. Budova školy, jež stojí na svém místě už sto patnáct let, dostane nová plastová eurookna bílé barvy,“ nastínil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský.
Pro školu znamená výměna starých oken především úsporu energií, protože ta stávající nezaručují tepelný komfort a dochází k velkým ztrátám.
„Současný technický stav okenních rámů i skleněných výplní je havarijní a při každé manipulaci s okny hrozí vypadávání skla nejen dovnitř, ale zejména ven na chodník, čímž je ohrožena bezpečnost kolemjdoucích. Z toho důvodu je problém i s větráním tříd a kabinetů. Problematické je také umývání kastlových oken,“ popsala situaci ředitelka školy Ilona Bočinská.
Ta usilovala o výměnu oken od svého nástupu do funkce ředitelky, tedy od roku 2009. Jakého stáří jsou původní okna v historické budově, je podle ní dnes těžké dohledat. „Podle archivních záznamů došlo v roce 1959 k obnově nátěrů okenních rámů, v osmdesátých letech pak budova prošla generální opravou. Předpokládáme ale, že byla okna opět pouze nově natřena,“ doplnila Ilona Bočinská.
Do přerovských škol jdou desítky milionů
Na modernizaci přerovských základních škol vynakládá město nemalé finanční částky a díky těmto investicím se stávají atraktivnějším místem nejen pro výuku, ale i pohybové aktivity. V loňském roce putovala do vylepšení šesti škol částka 60 milionů 56 tisíc korun. Za tyto peníze získali žáci nově opravené a vybavené odborné učebny či sportoviště.
„Na Základní škole Velká Dlážka jsme opravili fotbalové hřiště, vznikla tu dvě víceúčelová sportoviště, plocha pro beach volejbal, běžecký ovál a nově bylo zřízeno i workoutové hřiště. Stavba byla dokončena s výjimkou terénních úprav, které proběhnou na jaře,“ shrnul přerovský radní pro školství Jakub Navařík. Další finance šly také do modernizace učeben praktických činností, robotiky a chemie na stejné škole.
Také na ZŠ Svisle mohou děti od tohoto školního roku využívat zmodernizované třídy - a to jak ve škole, tak v družině. „V budovách U Tenisu, Za mlýnem a Boženy Němcové získali žáci nejen vylepšené učebny, ale zbudováno bylo i nové bezbariérové WC. Došlo i k výměně podlahových krytin, rekonstrukci elektroinstalace nebo úpravě vodoinstalace. Nechybí ani interiérové vybavení,“ upřesnila vedoucí odboru investic přerovského magistrátu Ivana Pinkasová.
Nejvíce peněz šlo do modernizace ZŠ Želatovská. Za 13 milionů 91 tisíc korun zde byly vybudovány dvě multimediální učebny a jeden kabinet, kromě stavebních prací byly v ceně i nové interiéry a moderní IT technologie.