Nepřehlédnutelní byli v době kulminující koronavirové pandemie štamgasti pivnice, kteří trávili volný čas na schodech u kina Hvězda. V jejich oblíbeném podniku totiž po uvolnění opatření čepovali pivo do kelímku. Někdy se jich tu na debatu, která se protáhla až do pozdního odpoledne, sešly i dvě desítky. Reklamu přerovské kultuře ale zrovna nedělali.

„Pro nás to byl problém, protože posedávání na schodech s kelímkem v ruce vrhalo špatný pohled i na kino. Pánové se trochu napili a někdy pokřikovali na kolemjdoucí. Naštěstí se po otevření vnitřních prostor opět přesunuli ke stolům. S provozovatelem jsme se domluvili, že uklidí schody, na kterých zůstávaly nedopalky a kelímky od panáků a piva,“ popsala vedoucí přerovského kina Hvězda Svatava Měrková.

Močí na zeď i do keřů

Hloučky debatujících mužů by ani tak nevadily, ale občas se stalo, že se některý z návštěvníků vymočil na zeď kina.

Fasáda budovy tak sloužila jako veřejné záchodky. Ke stejnému účelu využívali hosté pivnice i okolní keře - z nich se občas nečekaně vynořil některý ze štamgastů, který si ani nestihl dopnout kalhoty. Kolemjdoucím, kteří spěchali za nákupy do Galerie Přerov, se tak naskytl nezapomenutelný pohled.

„Chtěli jsme našim hostům umožnit, aby si mohli vzít do kelímku pivo, ale chování některých bohužel neovlivníme. Otevřením vnitřních prostor se problém vyřešil - navíc teď máme v ruce povolení na zahrádku, která dlouho chyběla. Dosadíme i keře, aby mělo posezení nějakou štábní kulturu,“ konstatoval provozovatel pivnice Marek Dostál.

Schody u kina si ale oblíbili i mladí lidé, kteří si tu dají pivo a pokuřují. „I po nich zůstává nepořádek,“ poznamenala Svatava Měrková.

Pospívající bezdomovci na lavičkách

Podle zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslava Komínka se strážníci na lokalitu zvýšeně zaměřují. A není to jen kvůli shlukování opilců.

Problémem jsou i bezdomovci, kteří se osvěžují u místní kašny a pospávají na lavičkách.

Na budově zdravotnické školy, která se má začít v létě spravovat, je umístěna kamera.

„Na náměstí Přerovského povstání jezdíme pravidelně - bezdomovci tu posedávají na lavičkách a jen občas se přelijí jinam. Jeden se natrvalo usídlil na schodech u zdravotnické školy. Dnes jsme ho vykázali, ale je jasné, že se sem zase vrátí,“ popsal jeden z mnoha příběhů Miroslav Komínek.

Uplatňovat na bezdomovce sankce se podle něj zcela míjí účinkem.

„Není to jednoduchá cesta, protože se jedná především o sociální problém. Pokuta je ale v jejich případě bezpředmětná,“ uzavřel.