Podle dendrologů, jsou stromy často napadeny dřevokazným hmyzem, houbami či jmelím. Některé mají kvůli nedostatku místa a zástinu deformované koruny.

„K zemi půjde v nadcházejících týdnech dvaapadesát stromů ze stromořadí," potvrdil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Jakmile bude postavena zídka, přijde na řadu výsadba 205 keřů, které budou z jedné strany lemovat betonovou stavbu.

Celkově by tyto keře měly zabrat plochu okolo 314 metrů čtverečních.

„Odborníci navrhli strukturu keřů, které nebudou příliš výrazné a náročné na údržbu – měly by ale zídce dodat zelený, přírodní ráz. Zakoření tu například růže svraskalá, trojpuk drsný, mochna křovitá či zlatice převislá," nastínila Miroslava Švástová z přerovského magistrátu.

Sazenice keřů, které půjdou do země na jaře příštího roku, budou o velikosti 60 až 80 centimetrů a podle projektu mají být vysazeny zhruba metr od zídky.

Alej na přerovském nábřeží Edvarda Beneše brzy prořídne, důvodem zásahu je stavba protipovodňové zídky. Zdroj: Magistrát města Přerova

Stavba zídky začne ještě v létě

Nejedná se o první viditelný zásah do stromořadí, které už několik desetiletí na nábřeží Edvarda Beneše roste a je oblíbeným místem procházek místních lidí.

„Stromy původně lemovaly obě strany chodníku – v roce 2013 ale už padla jedna část javorů. Ty byly pokáceny kvůli špatnému stavu a také z důvodu přípravy na zídku. Následně byly plnohodnotně nahrazeny vzrostlými platany," připomněla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Platany se na břehu Bečvy ujaly, město tak počítá s tím, že do stávajícího stromořadí bude v rámci náhradní výsadby vysazeno ještě dalších jedenáct platanů.

Stavba protipovodňové zídky včetně rekonstrukce přilehlého chodníku začne ve druhé polovině srpna a bude stát zhruba třináct milionů korun.

Zídka je součástí celého komplexu staveb, které Povodí Moravy v Přerově připravuje.

Souhrnně mají tato opatření za cíl ochránit intravilán města před padesátiletou vodou. Stavba nábřežní zídky potrvá zhruba rok.