Jizva v srdcích Přerovanů, jež zůstala po odstranění letité stromové aleje, se tak alespoň částečně zacelí. Mohutné stromy nahradí vzrostlé platany.

Přestože nejen obyvatelé nábřeží, ale i mnozí přerovští patrioti kvůli ztrátě jednoho z příjemných odpočinkových míst u řeky Bečvy truchlí, pracovníci Povodí Moravy tvrdí, že bylo vykácení nutné.

„Dendrologický posudek mluvil jasnou řečí. Většina javorů byla v havarijním stavu a v aleji byli i jedinci, kteří měli různé defekty, protože byli po celou dobu růstu zastíněni," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Že jsou stromy ve špatném zdravotním stavu, bylo vidět už na první pohled při jejich kácení.

„Uvědomujeme si, že ztráta oblíbené aleje vyvolala mezi lidmi emoce, ale vykácet ji bylo opravdu nutné, aby stromy neohrožovaly kolemjdoucí," ře­kla.

Na nábřeží Edvarda Beneše bude vysázeno třicet čtyři vzrostlých platanů. Do země je zasadí odborná firma.

„Jsou to alejové platany a dendrologové nás ujišťovali, že je tento druh pro dané místo nejvhodnější. Chceme mít jistotu, že při sázení nedojde k žádné újmě," vysvětlila.

Rezerva pro případnou zídku

Náhradní výsadbu na nábřeží financuje rovným dílem město a Povodí Moravy.

„Jak město, tak i Povodí Moravy přijde na 115 tisíc korun. Celkové náklady tedy činí 230 tisíc," upřesnil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Podle něj byly dřeviny, které budou nyní krášlit nábřeží, vypěstovány v České republice a jejich aklimatizace proběhla bez problémů. Stromy jsou přizpůsobeny zdejším klimatickým výkyvům.

„Jsou to vzrostlé platany se zapěstovanou korunou a obvod kmínku je 16 až 18 centimetrů," doplnil.

Nově vysazené dřeviny mají být umístěny zhruba jeden a půl metru pod hranou chodníku.

„Je to pro případ, že by se někdy v budoucnu na nábřeží stavěla protipovodňová zídka," uzavřel Michal Zácha (ODS).