Sochařské prvky připomínají historické přemostění, které vyhodili na skloňku války do povětří Němci. Nový most se proto veřejnosti poprvé představí 8. května – přesně v den výročí této památné události.

„Při nakládání pylonu se vyskytly malé komplikace. Na originále Tyršova sloupu se objevila mikrotrhlina, a tak se musí odborně ošetřit,“ popsal náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Dělníci nejprve na nové přemostění umístili repliku sloupu, a teprve poté originál. „Poslední sochařské prvky – bronzového zubra a ptáka přivezeme do Přerova 10. dubna. Teprve poté můžou proběhnout zátěžové zkoušky,“ upřesnil.

Podle ředitele Státního okresního archivu v Henčlově Jiřího Lapáčka byl pylon, který stál na levé straně mostu směrem od centra k sokolovně, součástí původní výzdoby.

„V dubnu roku 1932 byla na něm odhalena pamětní deska. Výbor TJ Sokol totiž požádal městskou radu, aby byl na památku doktora Tyrše pojmenován jako Tyršův most,“ vysvětlil.

Po vyhození této dominanty města do povětří Němci se dochovaly pouze původní pilíře a krajní pylony. Na místě poškozené konstrukce byl postavený na kamenných pilířích provizorní dřevěný most.

„Opravy se tehdy ujala od 1. června 1945 firma Podnikatelství staveb Ing. A. Beneš a spol. v Přerově. V polovině roku 1964 bylo rozhodnuto o zřízení železné lávky, která zde stála několik desetiletí,“ připomněl Jiří Lapáček.