Jde o stanice, kde prodej jízdenek doposud zajišťují zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), zpravidla se jedná o výpravčí.

SŽDC vysvětluje vypovězení smlouvy národnímu dopravci zejména tím, že prodej jízdenek je nerentabilní.

Pokladny zavřou v místech s nejmenším prodejem, a to nejen v obcích, ale i ve městech, například v Litovli či krajském městě.

V Olomouckém kraji se redukce dotkne celkem 17 železničních stanic.

Bývalé romské ghetto ve Škodově ulici v Přerově v letech 2008 - 2015 - 2019
Romské ghetto v Přerově změnilo tvář. Škodova ulice dříve a nyní

SŽDC: Nemáme povinnost prodávat 

SŽDC vypoví národnímu dopravci smlouvu na prodej jízdenek na všech nádražích v České republice k 30. listopadu letošního roku.

„Důvodem ukončení je vysoká nerentabilnost prodeje s ohledem na sjednanou provizi, od října sleva pro studenty a seniory ve výši 75 procent, a s ohledem na vynaložené náklady SŽDC spojené s prodejem,“ vysvětlil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

„SŽDC nemá žádnou povinnost prodávat jízdní doklady pro jednotlivé dopravce,“ zdůraznil za SŽDC, která je vlastníkem nádražních budov.

Ilustrační foto
Nový tarif v kraji? Hlavně dražší. Ženete nás z vlaku do aut, zlobí se cestující

Nákup u průvodčího bez přirážky

Zajištění prodeje jednorázových a časových jízdenek po datu vypovězení smlouvy je na dopravci. Ve hře jsou hlavně pokladny na menších nádražích na regionálních tratích, které cestující využívají málo.

Cestující zde vozí a po Novém roce podle nové smlouvy v Olomouckým krajem nadále budou vlaky Českých drah. Ty rozhodly, že zhruba dvě desítky pokladen zruší.

„V Olomouckém kraji bude ukončen prodej jízdních dokladů na 17 místech. Ve všech případech je důvodem ukončení smlouvy o prodeji našich jízdenek ze strany Správy železniční dopravní cesty,“ reagoval mluvčí Českých drah Radek Joklík.

V těchto stanicích bude odbavení cestujících zajištěno stejným způsobem jako v každé jiné neobsazené železniční stanici. Nákup jízdenky u průvodčího je zde v takovém případě bez přirážky - jinak je nutné zaplatit navíc manipulační přirážku 40 korun.

„Pokud si bude člověk kupovat mezikrajskou jízdenku, tak si jízdní doklad ČD koupí také přes e-shop ČD nebo aplikaci Můj vlak. U vnitrokrajských cest osobními a spěšnými vlaky objednanými krajem pak může využít také odbavovací kanály integrovaného systému Olomouckého kraje,“ popsal Joklík.

Vizualizace vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe
Kanál nechceme! Memorandum proti D-O-L podepsaly desítky obcí

V Bohuňovicích či Velké Bystřici pokladny zůstanou

Pokladny zavřou například v Blatci, Branné, Hustopečích nad Bečvou v Litovli-předměstí či na nádraží Olomouc-město.

Naopak v pěti stanicích na Olomoucku je dopravce zachová.

„SŽDC prodávala naše jízdenky na základě smlouvy také v dalších pěti stanicích. I tam byla smlouva ukončena, ale my tam dál zajistíme prodej vlastními zaměstnanci,“ informoval Joklík.

Jedná se o Bohuňovice, Velkou Bystřici, Hlubočky, Hlubočky-Mariánské Údolí a Újezd u Uničova.

Ilustrační foto
Přerov potrápí další uzavírky. Kudy neprojedete?

Nádraží v Olomouckém kraji, kde zruší pokladny

K 1. prosinci bude prodej jízdenek ukončen v těchto stanicích

Blatec

Branná

Domašov nad Bystřicí

Horní Lipová

Hustopeče nad Bečvou

Jindřichov na Moravě

Libina

Litovel-předměstí

Mikulovice

Olomouc-město

Ostružná

Písečná

Pivín

Troubelice

Velká Kraš

Vrbátky

Žulová

Zdroj: České dráhy