„Všichni víme, že i když nouzový stav končí, problém s koronavirem samozřejmě nezmizel. Chceme v co největší míře ochránit občany i naše úředníky, a proto v opatřeních pokračujeme. Magistrát bude pro veřejnost otevřen v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, s přestávkou od 11.30 do 12.30 hodin,“ řekl tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

Podle něj se v praxi osvědčil objednávkový systém pro agendy občanské a řidičské průkazy, cestovní pasy a registr vozidel, který se lidé naučili více a efektivněji využívat. Zajišťují si tím termín a čas pro sebe, což jim urychluje komunikaci s úředníkem, která je předem naplánovaná.

„Stále platí, že v pondělí a ve středu je možné vyřizovat záležitosti jak po předchozím objednání, tak bez něj. V ostatní dny, tedy v úterý, ve čtvrtek a v pátek, budeme vyřizovat pouze požadavky objednaných,“ doplnila Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Od pondělí 15. února se opět rozjedou některé agendy, které nesměly být po dobu nouzového stavu vykonávány - třeba řešení přestupků.

„Teď už budou lidé zváni v těchto záležitostech na úřad k podání vysvětlení. Za samozřejmost považujeme, že budou mít roušku či respirátor,“ řekla Kočicová.

Možné je osobní jednání s úředníkem

Také osobní jednání s úředníkem je po předchozí domluvě možné. Tajemník magistrátu ale vyzývá občany, aby zvážili, kdy je návštěva opravdu nutná, a kdy postačí třeba telefonický či e-mailový kontakt. Žádá, aby co nejvíce využívali bezhotovostní platby a pokladny navštěvovali jen v případě, že nemají jinou možnost, jak poslat peníze na účet města.

Splatnost poplatků prodloužena

Už v lednu zástupci města oznámili, že kvůli koronaviru a epidemiologickým opatřením posouvají splatnost všech poplatků - a to až do konce září.

„Za běžných okolností by museli za psa zaplatit do konce března a za odpad do posledního června, ale není vhodné, aby se nám tu u pokladen shromažďovalo v jeden čas více lidí, proto jsme termín posunuli. Do 30. září stačí zaplatit i poplatek za užívání veřejného prostranství a za pobyt,“ doplnil primátor města Petr Měřínský (ANO). (pu)