Ve vodě se totiž objevily sinice a koupel by mohla mít negativní dopad na zdraví lidí. Zákaz koupání zde ale zatím neplatí.

„Nechali jsme hygieniky provést laboratorní rozbor vody, a ten potvrdil, že voda na Laguně není vhodná ke koupání. Nálezy sinic a chlorofylu překročily limity druhého stupně - to znamená, že voda neodpovídá hygienickým požadavkům, a pro uživatele představuje zdravotní riziko,“ shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Koupání a provozování vodních sportů by se měli vyvarovat zejména děti, ale také těhotné ženy, lidé s alergií nebo osoby s oslabeným imunitním systémem.

„Zákaz koupání zde ale zatím neplatí. V tuto chvíli pouze informujeme obyvatele města, že voda není vhodná ke koupání,“ doplnil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

Foto: Magistrát města Přerova. Město Přerov reklamuje závady na dvou pilířích Tyršova mostu.
Přerov reklamuje závady na Tyršově mostě

Kontrola kvality vody v přírodních koupalištích spadá do kompetence obce a záleží na jejím vedení, zda nechá vodu prošetřit.

O přírodní koupaliště Laguna se starají technické služby a koupání je zde pouze na vlastní nebezpečí.

Zdraví nebezpečné sinice se vyskytly v srpnu i na Plumlově, kde byla ale situace mnohem horší, a byl vydán dočasný zákaz koupání.

Podle Povodí Moravy, které už do opatření v boji s přemnoženými mikroorganismy na Plumlově investovalo stamiliony korun, je důvodem přemnožení sinic počasí.

Na zhoršení kvality vody se zpravidla podepisují vysoké teploty, ale také splachy v případě přívalových dešťů.

Přerovská chemička Precheza.
Sorry jako, končíte... Firma FAU zbavila mlčenlivosti Babiše i finanční správu

Alergie, puchýře i průjem

Pokud se sinice přemnoží, měli by se lidé koupání v takto znečištěných vodních plochách zcela vyhnout.

Například druh sinic, který zjistili hygienici na Plumlově, může mít negativní vliv na obranyschopnost organismu, ale i játra a pohybové svalstvo.

„Podráždění sliznic toxiny sinic se může při koupání ve znečištěné vodě projevit i zánětem spojivek, alergickými kožními reakcemi nebo puchýři. I při neúmyslném polknutí vody, bohaté na výskyt sinic, se mohou projevit účinky na zažívací trakt člověka, jako nevolnost nebo průjem,“ informovala Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Tak velké znečištění ale zatím na Laguně nebylo zjištěno.

„Podle rozborů hygieniků zatím nedosáhlo stupně tři nebo čtyři. Lidé by se ve vodě přesto neměli koupat,“ uzavřel Bohumír Střelec.

Ilustrační foto.
V Přerově spraví tři rondely. Zpomalí to dopravu
Ilustrační foto
Vodní lyžování na Laguně už v létě? Jen stěží