Na start celkem čtyřiadvaceti kategorií se v průběhu dne postavilo více jak pět stovek závodníků různých věkových kategorií. Jedná se tak o jednu z největších akcí tohoto typu ve střední Evropě.

Dětský Author Šela Marathon je juniorská verze dospělého Author Šela marathonu, který se pravidelně koná první květnovou sobotu na Helfštýně. Letos to bylo jiné. „Kvůli počasí byl závod dospělých přesunutý na září.

V původním termínu jsme ale uspořádali jiný závod – Jezernické viadukty, který se jinak koná až na podzim,“ informoval hlavní organizátor závodu Aleš Procházka s tím, že pořadatelé původně zvažovali možnost navázat dětským závodem na nový termín Author Šela Marathonu v září.

Inspirace u sousedů

Organizátoři oslovili město v roce 2007 s myšlenkou, že se dětský závod, i když pod jiným názvem a v jiné formě konal v Přerově již od roku 2002. Inspirací byla zahraniční akce. „Inspirovali jsme se v Rakousku na jednom z největších cyklistických závodů, kde to dělají tak, že vždy v sobotu jedou dospělí a v neděli děti,“ vysvětlil Aleš Procházka.Závodilo se nejenom na kolech. Tříleté děti si mohly vyzkoušet trať dlouhou 250 metrů na odrážedlech. Závodilo se také na tratích od 4,4 do 10 kilometrů. Malí závodníci si atmosféru pochvalovali. „Na závody se těším, také jsem poctivě trénoval. Jezdím na různé akce, ale tady se mi to moc líbí. Cyklistiku mám rád, s rodiči jezdím na kolech na výlety skoro pořád,“ prozradil devítiletý Samuel Mariak, který do Přerova dorazil z Blanska.

Pro jedenáctiletého Ondřeje Matulu z Hulína byl víkend, co se týká sportu, náročný. „Dneska mě závody teprve čekají. Včera jsem se již zúčastnil závodů v Brně, tam se celkem dařilo, tak jsem zvědavý, jak se mi bude dařit tady. Líbí se mi okolí a počasí dnes také vyšlo, co víc si přát,“ řekl s úsměvem.