Lidé z Přerova a blízkého okolí si v posledních letech asi nejvíce oblíbili přírodní koupaliště „Jadran" v Oseku nad Bečvou. Nachází se uprostřed přírody, nechybí tu občerstvení a dostanete se k němu pohodlně po cyklostezce. A co je nejdůležitější: za osvěžení nemusíte nic platit.
„Koupání na Jadranu je jen na vlastní nebezpečí, takže není naší povinností odebírat vzorky a zjišťovat kvalitu vody. Přesto to děláme a měření provádíme vždy na začátku a uprostřed léta," uvedl starosta Oseku nad Bečvou Martin Engl.
Podle rozboru, který nechala obec provést v červnu, je kvalita vody v pořádku.
„Jediný parametr, který se trochu odchýlil od normy, byla průhlednost. Druhé měření budeme provádět počátkem srpna," řekl s tím, že na oseckém Jadranu nebyly nikdy v minulosti zjištěny sinice.
Koupaliště jsou taky v pořádku
Proč kvalitu vody na přírodních koupalištích na Přerovsku pravidelně nekontrolují hygienici? Důvod je prostý. Žádné z nich není na seznamu oblastí, které pravidelně kontroluje Krajská hygienická stanice v Olomouci. Ještě před lety se jako jediné prověřovalo jezero v Hustopečích nad Bečvou.
„Odebíráme jen vzorky na venkovních koupalištích v Přerově, Penčicích, Kojetíně, Lipníku či Soběchlebích. Podle posledních měření je tu voda čistá, ale u některých ještě čekáme na výsledky," shrnula Jarmila Lindnerová, vedoucí oddělení hygieny přerovského územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Olomouci.
Další nádrže
Prověřovat, jak čistá je voda například v zatopeném lomu ve Výklekách, ale hygienici nemusejí. „Nevyplývá to z našich předpisů a praxe je taková, že si tato měření obvykle provádějí samy obce. Pokud by ale přišel konkrétní podnět nebo upozornění, budeme se jimi zabývat," podotkla.
Přestože jsou už dávno pryč doby, kdy se Přerované slunili u břehů řeky Bečvy, koupání v přírodě je stále pro mnohé lákadlem.
„Lidé se i dnes v Bečvě občas vykoupou, a to většinou v místech u zahrádek ve směru na Kozlovice. Mnohem častěji ale zamíří na Lagunu," zmínil jednatel Technických služeb města Přerova Václav Zatloukal.
Na tomto přírodním koupališti se kvalita vody pravidelně kontroluje a podle Zdravotního ústavu v Ostravě je v pořádku.
„První vzorky jsme odebírali v polovině června a laboratoř nezjistila žádné odchylky od normy. Horší byla pouze průhlednost vody," řekl s tím, že měření se bude ještě v průběhu léta opakovat.
Stále více lidí se v poslední době vydává také na Skašovská jezera v Tovačově, kterým nikdo z místních neřekne jinak než Donbas. Koupat se ale může pouze v jediném, ve zbývajících dvou platí zákaz. Slouží totiž jako zásobárna pitné vody.
„Pro vodárenské účely využíváme jezera Tovačov I -sever a Troubecké jezero u Troubek, u nichž kvalitu vody pravidelně prověřujeme. Na jezeře Tovačov III Annín je koupání na vlastní nebezpečí a u toho vzorky neodebíráme ani nekontrolujeme jeho kvalitu," podotkl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově Miroslav Dundálek.
Na dodržování zákazu koupání ve zdrojích pitné vody se během léta pravidelně zaměřují policisté.