Na povinnou revizi tak lidé mají už jen necelé tři měsíce a s příchodem podzimu kominíci v regionu rozhodně nemají o zakázky nouzi. Vzrůstající tendenci potvrdil také viceprezident Společenstva kominíků České republiky (SKČR) Jaroslav Schön, který v regionu pracuje.

„Počet majitelů soukromých objektů určitě vzrostl. Od začátku roku jsem osobně provedl sto kontrol. V posledních třech měsících jich ale bylo skoro padesát,“ uvedl.

Podle Schöna je situace o to složitější, že v celém přerovském okrese v současnosti nepracuje ani deset kominíků.

„Situace v okrese Přerov je specifická. Kominíků bohužel není moc, navíc jeden kvůli zdravotním potížím pracovat nemůže. Jednotlivě ale zvládneme maximálně pět kontrol denně. Dá se proto říct, že na příští tři až čtyři týdny máme úplně plný program,“ dodal.

Práce mám mraky

Velký počet objednávek hlásí také Vojtěch Kováčik, jeden z hranických kominíků.

„Jestli mi přibylo zákazníků, to vám říct nedokážu. Na nedostatek práce si ale rozhodně nemůžu stěžovat. Mám jí opravdu mraky a dělám i přes soboty a neděle. S lidmi vycházím slušně. Někteří si kontrolu objednají, jiní na ni celkem kašlou. S těmi ale nic nenadělám,“ uvedl Kováčik s tím, že nikoho do kontrol komínů nenutí.

Pokuta?

V případě, že komín spaluje tuhá paliva a jeho výkon nepřesáhne padesát kilowatt, může jej vlastník vyčistit i samostatně. Pokud by však došlo k požáru a majitel by potvrzení o návštěvě kominíka neměl, může se následná pokuta vyšplhat až do výše pětadvaceti tisíc korun. Pojišťovny mohou navíc v případě pochybení z vypláceného pojištění strhnout další tisíce.

„Pokud člověk postupuje podle předpisů, může komín vyčistit sám a nic neriskuje. Já to pak přijdu jen zkontrolovat a sepíšu potvrzení o revizi,“ řekl zkušený kominík Kováčik, který si za práci účtuje 300 korun. Své ceny v souvislosti s novou vyhláškou prý nezvýšil.

Podobné částky potvrdil také Schön.

„Ceny za fyzickou práci nenarostly. Lidé ale musí počítat s tím, že pro kominíka se ve srovnání s minulými roky zvýšila administrativní zátěž. Za tu zákazník zaplatí o několik stovek navíc.“ Kromě administrativy a výkonu práce zákazník zaplatí také za dopravu a počet opravovaných průduchů.

Kontrola jednou za rok

Povinné kontroly komínů platily už od roku 1981. Nová vyhláška však majitele domu například zavazuje jen k jedné kontrole za rok, zatímco v minulosti měl jeden komín podstoupit prohlídku hned šestkrát.

„Osobně si myslím, že povinnost šesti návštěv za rok byla hloupost. Zákon se začal brát vážněji až letos, navíc mu pomohl fakt, že se toho chytla média,“ konstatoval Schön.

Celorepublikový průměr počtu požárů, které vznikají v souvislosti se špatným stavem komínů sice není příliš příznivý, v okrese Přerov ale mnoho hasičských zásahů v této souvislosti nenastalo.

„Od dubna jsme žádný požár v důsledku špatného stavu komína řešit nemuseli. Letošní rok se tak od toho loňského příliš neliší, situace je zatím v normálu. Topná sezona ale teprve začíná, uvidíme, jestli se výskyt těchto požárů zvýší,“ řekl vyšetřovatel příčin požárů na Přerovsku Miroslav Schwarz.